e-Recepta już na iOS! Aplikację mObywatel można już zainstalować na iPhone'ach

04.02.2020
Aktualizacja: 04.02.2020 12:52
e-Recepta już na iPhone
fot. Shutterstock

W urządzeniach z systemem iOS można już zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziesz w niej wszystkie swoje e-recepty. Do tej pory dostęp do tej aplikacji mieli tylko właściciele urządzeń z systemem Android.

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze, przepisując leki pacjentom, robią to w formie elektronicznych recept (e-recepty). Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo, czytelność i ograniczyć liczbę błędów. Dostęp do tych recept daje m.in. aplikacja mObywatel. Zainstalowało ją w swoich telefonach już niemal milion Polaków. Jest ona stale ulepszana, dodawane są nowe funkcjonalności.

iPhone - jak sprawdzić e-receptę w systemie iOS?

Ściągnij aplikację mObywatel z AppStore. Aby ją uruchomić, potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). Możesz go założyć na dwa sposoby:

  1. Korzystając z bankowości elektronicznej. Mając konto w bankach PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo, możemy założyć profil zaufany. Wystarczy wypełnić formularz, a całą operację potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym. Potwierdzenie założenia konta przyjdzie na adres mailowy
  2. Na stronie www.pz.gov.pl. Zakładając profil zaufania w ten sposób, trzeba potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dnia w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających (lista na stronie www.pz.gov.pl).

Gdy aplikacja zostanie ściągnięta i zainstalowana, w zakładce e-Recepta znajdziesz wszystkie wystawione recepty. Wybierasz tę, którą chcesz zrealizować, pokazujesz farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR lub podając swój (lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) numer PESEL oraz kod spod e-recepty.

Aplikacja mObywatel u większości osób zaktualizuje się automatycznie. Gdyby tak się nie stało (lub jeśli chcesz mieć pewność, że aplikacja została zaktualizowana), wejdź do AppStore (odpowiednią ikonkę znajdziesz na pulpicie swojego telefonu) i wpisz w wyszukiwarce "mObywatel".

Jeśli apka jest zaktualizowana, to obok ikony po prawej stronie zobaczysz przycisk "Otwórz". Jeśli wymaga aktualizacji – w tym miejscu zobaczysz przycisk "Uaktualnij". Kliknij i chwilę poczekaj na aktualizację. Później, tak jak zwykle, zaloguj się do aplikacji.

– E-recepta to nie jedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. I dodał: – Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich.

Źródło: PAP