Zamknij

Zwolnienie lekarskie sms-em? To możliwe

12.12.2018 12:04
Zwolnienie lekarskie sms-em - jak to zrobić?
fot. Shutterstock

Informację o zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza osoba ubezpieczona, jak i jej pracodawca, mogą otrzymać również przez SMS-a. Ta opcja dostępna jest już od 1 grudnia – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Usługa jest darmowa.

Aby skorzystać z tej opcji, należy mieć założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Może to zrobić każdy, kto skończył 18 lat i potwierdził swoją tożsamość osobiście w placówce ZUS lub za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.

– Możemy tam włączyć opcję otrzymywania SMS-a o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także, na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego jego pracownikowi – wyjaśniła prof. Uścińska.

W przypadku problemów z uruchomieniem tej usługi można poprosić o pomoc Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są wystawiane w całej Polsce od 1 grudnia br. Zaświadczenia papierowe jako wydruk z systemu są wystawiane tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie braku dostępu do internetu lub wizyty domowej bez sprzętu mobilnego. Jednak lekarze muszą w ciągu trzech dni uzupełnić tę informację w systemie elektronicznym.

Mając konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, możemy mieć wgląd do danych zgromadzonych w ZUS (m.in. o stanie swojego konta oraz do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich). Poza tym możemy składać wnioski i zadawać pytania, bez konieczności odwiedzenia stacjonarnej placówki. Za pomocą PUE ZUS można również się umawiać na wizyty w placówce ZUS.  

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP
---------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk