Zamknij

Rozporządzenie w sprawie teleporad podpisane. Nowe przepisy od 15 marca

08.03.2021
Aktualizacja: 08.03.2021 23:53
Teleporady - minister zdrowia zmienia zasady
fot. Minister zdrowia Adam Niedzielskie/ PAP/Radek Pietruszka

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad. Nowe przepisy wchodzą w życie od 15 marca 2021 r. Co się zmienia?

– Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad – poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał: – Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego.

Teleporada – co się zmieni?

Adam Niedzielskie zgodnie z zapowiedziami podpisał w piątek rozporządzenie, które zostało opublikowane w poniedziałek (8 marca w Dzienniku Ustaw). Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca 2021 r. Co się zmienia w związku z tym rozporządzeniem?

Osobiste badanie pacjenta będzie konieczne w przypadku:

  • dziecka do 6. roku życia (z wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu),
  • nowo zapisanego pacjenta do przychodni (chodzi zarówno o wizytę u lekarza, jak i pielęgniarki czy położnej POZ),
  • pacjenta z chorobą przewlekłą, gdzie doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów,
  • przy podejrzeniu choroby nowotworowej,
  • przy braku zgody na teleporadę.

Przypomnijmy, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do 2. roku życia.

Pacjent będzie miał prawo żądać wizyty tradycyjnej

– Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku dziecka, gdzie teleporada nie będzie standardem – tłumaczył minister Niedzielski i dodał, że w niektórych przypadkach, na życzenia rodzica czy opiekuna taka teleporada może się odbyć. Chodzi o "poradę kontrolną w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego". Ale – co niezwykle istotne – to rodzic lub opiekun dziecka decydują, czy chcą skorzystać z tej możliwości, czy nie.

Minister poinformował również, że zostanie wprowadzony warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta "ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć". I wyjaśnił, że teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym.

Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu.