Zamknij

Wariant Delta. Kwarantanna tylko dla niezaszczepionych

06.07.2021 10:42
Kamil Krukiewicz/REPORTER
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER

- Wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta sanepid kieruje na kwarantannę - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dzień później rzecznik stwierdził jednak, że osoby zaszczepione nie będą kierowane na kwarantannę.

Wariant Delta. Kwarantanna tylko dla niezaszczepionych

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił na antenie Polsat News, że sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną Johnson & Johnson. To było w poniedziałek 5 lipca.

Jednak we wtorek rzecznik MZ powiedział na antenie TVN24, że ''Kwarantanna dla osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet jeśli miały kontakt z wariantem Delta. Szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne.''

Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.

- Ale analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik MZ wyjaśnił, że oznacza to, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

- Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać, te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu - powiedział Andrusiewicz.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.

Źródło: PAP