Farmaceuta z klauzulą sumienia będzie mógł odmówić sprzedaży antykoncepcji

30.09.2020 17:14
Klauzula sumienia w aptece
fot. Shutterstock

Przyjęty przez sejmową podkomisję projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zakłada, że farmaceuci mogą powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wydania m.in. środków antykoncepcyjnych takich jak prezerwatywy i wkładki domaciczne. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski od jakiegoś czasu domagało się wprowadzenia takiego zapisu. 

Aptekarze z klauzulą sumienia

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty odrzuciła 24 września zgłoszoną przez posłankę Marcelinę Zawiszę poprawkę, która mówi o możliwości odmowy usługi farmaceutycznej, kiedy jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta, lub innych osób.

Projekt ustawy przewiduje, że odmowa dotyczy także wyrobów medycznych, do których należą środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywy czy wkładki wewnątrzmaciczne.

– Ile zajmie Ordo Iuris opracowanie poradnika ''Jak odmówić wydania wkładki domacicznej lub prezerwatyw z apteki''? Po odrzuceniu mojej poprawki ustawa to umożliwia – napisała na Twitterze posłanka Zawisza.

Cytowany przez Rzeczpospolitą farmaceuta i ekspert ochrony zdrowia Jerzy Przystajko twierdzi: ''Prezerwatywę można kupić w drogerii czy na stacji benzynowej, ale wkładka jest tylko w aptece. A odmowa jej wydania to rodzaj zawoalowanej klauzuli sumienia''. Farmaceuta dodaje, że kobiety już dziś zgłaszają, że niektórzy aptekarze zniechęcają je do nabywania wkładek.

Już w zeszłym roku pisaliśmy o liście, który wysłało Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski do Ministerstwa Zdrowia. W piśmie Stowarzyszenie domagało się, by w ramach konsultowanej wtedy ustawy o zawodzie farmaceuty znalazły się zapisy o możliwości powoływania się przez farmaceutów na klauzulę sumienia.

Źródło: Rzeczpospolita (rp.pl)