Zamknij

Unijne certyfikaty covidowe zostaną przedłużone. Jest jeden warunek

15.11.2021
Aktualizacja: 15.11.2021 06:35
Unijny certyfikat covidowy zostanie przedłużony
fot. Marek BAZAK/East News

Jest decyzja w sprawie wydłużenia unijnych certyfikatów covidowych (tzw. paszportów covidowych). Rząd nie czeka na ustalenia unijne i przedłuża ważność tego dokumentu o kolejny rok. Jest jednak jeden warunek.

Osoby, które przyjmą trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, automatycznie będą mieć przedłużoną ważność unijnego certyfikatu covidowego. Dokument będzie ważny przez kolejny rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.  

– Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy na podstawie rekomendacji Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czy wszyscy będą mieli przedłużone paszporty covidowe?

To ważna decyzja resortu zdrowia. Do tej pory przyjęcie trzeciej lub dodatkowej drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (w przypadku przyjęcia preparatu jednodawkowego) nie było odnotowywane na certyfikacie (paszporcie) covidowym. Przyczyną był brak międzynarodowych ustaleń dotyczących Unijnego Certyfikatu COVID. Obecnie wszystkie osoby, które przyjęły trzecią lub drugą dawkę szczepionki (w przypadku preparatów jednodawkowych), nawet jeśli było to przed 13 listopada 2021 r., będą miały wydłużoną na rok ważność certyfikatu.

Dokument będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji m-obywatel. Osoby, które nie mają dostępu do IKP mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.

Kto może przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19?

Trzecią dawkę przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (drugą w przypadku szczepionki Johnson&Johson) może przyjąć każda osoba powyżej 18. roku życia, która ukończyła podstawowy schemat szczepień. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Źródło: pacjent.gov.pl