Ofiary wypadków będą mogły dostać zwrot kosztów za prywatne leczenie

Monika Piorun
01.08.2016 16:51
Ofiary wypadków będą mogły dostać zwrot kosztów za prywatne leczenie
fot. Jeśli jesteś ubezpieczony od wypadków drogowych, możesz uzyskać od ubezpieczyciela zwrot kosztów za wkład poniesiony na leczenie w gabinetach prywatnych

Jeśli jesteś ubezpieczony od wypadków drogowych, ostatnie uzasadnienie Sądu Najwyższego wydane na wniosek Rzecznika Finansowego stwierdza jednoznacznie, że możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w gabinetach i klinikach prywatnych, nawet zagranicznych, aż do 20 lat wstecz!

Nowe orzeczenie jest zdecydowanie korzystniejsze dla ofiar wypadków komunikacyjnych niż dotychczas obowiązujące zasady, które narzucały na pacjentów obowiązek udowodnienia, że państwowy system opieki medycznej w ramach NFZ nie oferował usług na wystarczającym poziomie, by w pełni zrehabilitować nasz organizm po nieszczęśliwym zdarzeniu na drodze.

Do tej pory firmy ubezpieczeniowe niezwykle często kwestionowały kwoty, o zwrot których ubiegali się ich klienci. Sąd Najwyższy uznał, że pacjenci powinni mieć swobodę decydowania o tym, z jakiej oferty leczenia rehabilitacyjnego skorzystają. W ramach ubezpieczenia mogą korzystać nawet z pomocy zagranicznych placówek.

Przeczytaj: Pełna treść uzasadnienia Sądu Najwyższego

Gorzej dla ubezpieczycieli, lepiej dla pacjentów

O refundację kosztów leczenia można się zwrócić do ubezpieczyciela nawet w odniesieniu do wypadków sprzed 20 lat, ponieważ w niektórych sytuacjach roszczenia przedawniają się w ciągu 20 lat.

W praktyce oznacza to, że będziemy mogli decydować, z jakiego rodzaju usług chcemy korzystać (publicznych czy prywatnych). Jeśli uznamy, że na państwowe leczenie musimy czekać zbyt długo lub nie jest ono satysfakcjonujące, to możemy wybrać pomoc placówek prywatnych, zwłaszcza jeśli możemy się po nich spodziewać lepszych efektów.

Nadal będziemy musieli gromadzić dokumentację medyczną związaną z naszym leczeniem i sugerowaną rehabilitacją oraz stosowne rachunki i faktury, ale to po stronie ubezpieczyciela nałożony będzie obowiązek udowodnienia przed sądem, że kwota, o jaką się ubiegamy, jest zbyt wysoka i powinna zostać zakwestionowana.

Dodatkowo firmy powinny przedstawić w takim przypadku opinię lekarza orzecznika, a także przekonanie wymiaru sprawiedliwości, że podobne usługi mogły zostać wykonane w ramach NFZ z podobnym skutkiem i w takim samym czasie.

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π