Zamknij

Teleporady już nie dla najmłodszych i najstarszych. Zmiany dla pacjentów

11.02.2021
Aktualizacja: 11.02.2021 12:38
Teleporada
fot. Shutterstock

Duże zmiany dla pacjentów od 1 marca. Teleporady POZ nie będą już obowiązywać najmłodszych i najstarszych pacjentów. To właśnie małe dzieci i osoby w podeszłym wieku szczególnie wymagają osobistej konsultacji z lekarzem. Co dokładnie się zmieni? W jakim wieku obowiązuje teleporada?

Teleporada w podstawowej opiece zdrowotnej od 1 marca 2021 r. ma być dostępna wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia. 

Tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, który trafił w środę do pięciodniowych konsultacji publicznych. Przepisy mają wejść w życie od marca 2021 roku.

Teleporada już nie dla najmłodszych i najstarszych

To rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów. Rozwiązanie ma ograniczyć sytuację, w której dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego i zapewnić właściwe postępowania diagnostyczno-lecznicze.

Teleporada była szczególnie problematyczna dla opiekunów małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Konieczność odbywania konsultacji przez telefon powodowała, że wiele osób całkowicie rezygnowało z takiego rozwiązania lub nie było w stanie dokładnie przedstawić swojego problemu. Zarówno w przypadku małych dzieci, jak i osób starszych występowała bariera komunikacyjna, osoby te mają także zupełnie inne, często znacznie większe potrzeby związane z opieką zdrowotną. Teraz, zamiast teleporady, będą mogły korzystać z osobistych konsultacji z lekarzem.

ZOBACZ: Teleporady nie takie szybkie. Czy pacjentów czeka zmiana na gorsze?

Czy to oznacza, że teleporady zostaną zakazane dla osób między 7. a 64. rokiem życia? Absolutnie nie. Utrzymano możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP zaznaczył, że epidemia pokazała, że "nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci". Wyjaśnił też, że nowy standard dotyczy porad zdalnych w POZ, a nie specjalistycznych, bo te ostatnie "w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".

Źródło: PAP