Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży znowu czynny całą dobę

03.03.2020
Aktualizacja: 03.03.2020 15:00
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży znowu czynny całą dobę
fot. Shutterstock

Od początku marca 2020 r. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 znowu działa całą dobę – poinformowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jest to możliwe dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców.

Obecnie potrzebujące pomocy dzieci i nastolatki mogą przez całą dobę dzwonić na numer 116 111 lub szukać pomocy na stronie www.116111.pl/napisz. Dostępne jest też pomoc online.

Z informacji zamieszczonych na stronie fundacji wynika, że konsultanci infolinii odbierają od młodych ludzi około 300 połączeń dziennie. Większość problemów dotyczy zdrowia psychicznego: depresji, niskiej samooceny, stresu, napięcia, niepokoju i lęków, a także zaburzeń odżywiania, samotności i smutku. Wśród tych telefonów są połączenia od dzieci, które okaleczają się, mają myśli samobójcze czy planują odebrać sobie życie.

Miesięcznie – jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – konsultanci podejmują około 40 interwencji kryzysowych. Są to najpilniejsze przypadki, wymagające natychmiastowej reakcji odpowiednich służb w celu ratowania zdrowia i życia dzieci.
Fundacja zauważa, że problemy zdrowia psychicznego dzieci są często związane z trudnościami w relacjach z rówieśnikami, rodzicami, kłopotami w szkole i sytuacjami, w których dziecko doświadcza przemocy. Średnio 26 rozmów dziennie dotyczy przemocy i krzywdzenia. Dzieci zwierzają się z doświadczania przemocy fizycznej i emocjonalnej – często wielokrotnej, a także wykorzystywania seksualnego, czy zaniedbania.

– Nasze rozmowy często służą do tego, aby dzieci, które są w kryzysie, które są przeciążone swoimi emocjami, niejednokrotnie dla nich niezrozumiałymi, trudnymi, poczuły, że po drugiej stronie słuchawki jest ktoś, komu zależy, kto chętnie wysłucha i ich nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje – powiedziała Paula Włodarczyk, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę, że większość dzieci nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy w swoim otoczeniu: w 44 proc. polskich szkół brakuje psychologa bądź pedagoga szkolnego, a publicznych poradni jest za mało.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon zaufania od 11 lat. Pomaga dzieciom, współpracuje z pogotowiem i policją. Dostawała na ten cel dotację od resortu edukacji. Niestety w 2016 r. odebrano dotację, w konsekwencji 5 z 10 linii musiało zostać zamkniętych.  
W lipcu 2019 r. Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs m.in. "na prowadzenie przez specjalistów bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej z zakresu zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych". Niestety zdaniem urzędników resortu doświadczenie fundacji było niewystarczające i odmówiono przyznania dotacji.

Obecnie działanie infolinii jest możliwe dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców, głównie Kulczyk Foundation i Fundacji Drzewo i Jutro, a także indywidualnym darczyńcom (w tym zbiórce Szymona Hołowni).

Zobacz także: Polacy wyręczyli rząd. Zebrali 2 miliony złotych na telefon zaufania dla dzieci

Źródło: PAP