Zamknij

Szczepienie za granicą: jak zgłosić w Polsce? Certyfikat i trzecia dawka

05.01.2022
Aktualizacja: 10.02.2022 15:57
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

WYJAŚNIAMY, jak zgłosić szczepienie przeciw COVID-19 otrzymane za granicą i jak zapisać się na dawkę przypominającą szczepienia na terenie Polski. Sprawdź, co zrobić, by uzyskać Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC) po szczepieniu za granicą. 

  1. Szczepienie przeciw COVID-19 za granicą: zgłoszenie w systemie i certyfikat
  2. Szczepienie przeciw COVID-19 za granicą: trzecia dawka w Polsce

Chcesz zgłosić szczepienie przeciw COVID-19 wykonane poza granicami kraju? Sprawdź, jak wygląda taka procedura. Zobacz listę dokumentów, które musisz posiadać.

Warto wiedzieć, że uznanie szczepienia podstawowego przeciw COVID-19, wykonanego poza granicami Unii Europejskiej, możliwe jest wyłącznie w przypadku szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium UE lub równoważnych tym szczepionkom, które zostały ujęte w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski.

Szczepienie przeciw COVID-19 za granicą: zgłoszenie w systemie i certyfikat

Każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 poza granicami Polski może prowadzić swoje dane do krajowego systemu ewidencji szczepień.

Aby zgłosić szczepienie za granicą i otrzymać UCC, należy zgłosić się do dowolnego punktu szczepień z następującymi dokumentami:

  • oryginałem i kopią dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego ze wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia
  • tłumaczeniem przysięgłym dokumentu, o którym mowa wyżej
  • zgodą na przetwarzanie danych osobowych

Jeżeli posiadasz Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC) wydany w innym kraju, to dane mogą zostać wprowadzone do krajowego systemu ewidencji szczepień w Polsce.

W tym celu również należy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i przedstawić:

  • oryginał i kopię UCC, potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Niezbędne jest przedstawienie UCC potwierdzającego przyjęcie każdej z dawek.

Szczepienie przeciw COVID-19 za granicą: trzecia dawka w Polsce

Dawkę przypominającą może w Polsce przyjąć każdy, kto przyjął wcześniej pełny cykl szczepień (dwie dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub AstraZeneca, lub jedna dawka szczepionki Johnson&Johnson) i ma taką informację wpisaną w krajowym systemie ewidencji szczepień — ilość przyjętych dawek można sprawdzić na swoim koncie IKP.

Jeśli szczepienia przyjęte poza granicami kraju zostały w Polsce zarejestrowane, to można bez problemu umówić się na dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

Źródło: gov.pl