Suszarki do rąk powinny być zakazane w szpitalach? Mogą... roznosić zarazki!

Monika Piorun
12.09.2018 17:24
suszarki do rąk, zarazki, higiena osobista, szpitale
fot. Shutterstock

Suszarki do rąk w szpitalnych toaletach stwarzają zagrożenie mikrobiologiczne – rozprzestrzeniają więcej niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych niż ręczniki papierowe, dlatego ze względów higienicznych nie powinny być używane w placówkach medycznych – ostrzegają naukowcy z University of Leeds.

Suszarki do rąk w szpitalnych toaletach są niehigieniczne?

Jak zapobiegać szpitalnym zakażeniom? Zdaniem badaczy z Wielkiej Brytanii jednym ze skutecznych sposobów może być pozbycie się automatycznych suszarek do rąk w toaletach. Opublikowane na łamach "Journal of Hospital Infection" wyniki badań wskazują, że można w ten sposób ograniczyć możliwość zakażeń szpitalnych wśród pacjentów. Naukowcy z University of Leeds udowodnili, że takie aparaty mogą wbrew pozorom stwarzać... zagrożenie mikrobiologiczne. Dlaczego?

Okazuje się, że w porównaniu do papierowych ręczników są w stanie rozprzestrzeniać aż 5 razy więcej zarazków – po całej toalecie. Wyniki największych do tej pory badań prowadzonych przez 12 tygodni w szpitalnych toaletach w 3 różnych krajach (Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech) potwierdziły, że we wszystkich przypadkach poziom zanieczyszczenia bakteryjnego (m.in. bakteriami Staphylococcus aureus, enterokokami i enterobakteriami – w tym E.coli) był znacząco wyższy, kiedy używano wyłącznie automatycznych suszarek (próbki do badań pobierano ze wszystkich powierzchni szpitalnych toalet, podłóg i powietrza).

Próbki do badań pobierano ze wszystkich powierzchni szpitalnych toalet, z podłóg i powietrza. Analizowano je pod względem takich bakterii jak:

  • Staphylococcus aureus (odpowiadających za szereg dolegliwości – od drobnych infekcji skórnych po zagrażającą życiu sepsę/posocznicę);
  • Enterococci (które mogą powodować trudne do leczenia infekcje, w tym u pacjentów z obniżoną odpornością);
  • Enterobakterii: w tym Escherichia coli (powodujących szereg zakażeń, w tym zapalenie żołądka i jelit, zapalenie płuc i posocznicę).
Zagłosuj

Papierowy ręcznik czy automatyczna suszarka? Który sposób suszenia rąk po myciu wybierasz najczęściej?

Liczba głosów:

Lepiej używać papierowych ręczników niż automatycznych suszarek do rąk?

Jak tłumaczy kierujący międzynarodowym zespołem badawczym prof. Mark Wilcox z University of Leeds – zagrożenia stwarzane przez automatyczne urządzenia do suszenia rąk w szpitalnych toaletach powinny być traktowane dużo poważniej niż do tej pory. W Wielkiej Brytanii pozwala się na to, by powszechnie używać takie maszyny w łazienkach w szpitalach. Nie dopuszcza się ich jednak – i to tylko ze względu na generowany przez nie hałas – na oddziałach klinicznych. Tymczasem stwarzają one poważne zagrożenie mikrobiologiczne, które może narażać pacjentów i personel na infekcje.

Niestety problem ten wynika częściowo z tego, że wielu ludzi bardzo niedokładnie myje ręce (krócej niż zalecane 15 sekund). Pobieżne opłukanie rąk (bez względu na to, czy myjemy je ciepłą czy zimną wodą) nie daje szansy na to, by skutecznie pozbyć się większości mikroorganizmów na dłoniach.

Zobacz także

Papierowe ręczniki zamiast suszarek do rąk w szpitalnych toaletach? Nowe zalecenia naukowców

Chorobotwórcze drobnoustroje pod wpływem uruchomionego strumienia powietrza w suszarkach mają okazję do tego, by łatwo rozprzestrzenić się w obrębie całej toalety – zanieczyszczając podłogę, krany, kafelki, ściany, lustra, klamki i inne powierzchnie. W szpitalach ma to szczególnie istotne znaczenie.

Choć intensywność tego zjawiska zależy w dużej mierze od konstrukcji i ustawienia danej suszarki, to jednak i tak stwarzają większe zagrożenie mikrobiologiczne w porównaniu do klasycznych papierowych ręczników (które jeśli tylko są odpowiednio składowane i są w stanie wchłonąć wodę i mikroorganizmy z rąk – mogą być uważane za mniej niebezpieczne). Prof. Mark Wilcox ostrzega, że:

Wybór metody suszenia rąk wpływa na prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się drobnoustrojów, a więc i na ryzyko infekcji.

Kiedy ludzie używają suszarki do rąk, pod wpływem strumienia powietrza mikroby zostają zdmuchnięte na powierzchnię otaczającą aparat.

Znaleźliśmy wiele dowodów na obecność podwyższonego zanieczyszczenia bakteryjnego (w tym bakterii pochodzenia kałowego i superbakterii odpornych na antybiotyki), gdy w szpitalach używano wyłącznie suszarek do rąk zamiast papierowych ręczników – tłumaczy prof. Wilcox. 

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: University of Leeds/Journal of Hospital Infection

______

zdrowie.radiozet.pl/π