Powstał poradnik JAK PRZEŻYĆ SOR

29.03.2019
Aktualizacja: 29.03.2019 14:10
Jak przeżyć SOR to poradnik dla pacjentów
fot. Shutterstock

„Na SORze trwa „wojna”, a ty będziesz jej elementem” – ostrzega Piotr Piotrowski, autor poradnika „Jak przeżyć Szpitalny Oddział Ratunkowy”.

Młody mężczyzna trafia na SOR z podejrzeniem zatoru żylnego, ale zostaje oznaczony kolorem zielonym, co oznacza: pomoc odroczona, czas oczekiwania do czterech godzin. Po dziewięciu godzinach na izbie przyjęć umiera. To nie scenariusz serialu dramatycznego, ale dramatyczna rzeczywistość Polski XXI wieku.

Śmierć na izbie przyjęć

Tragiczna historia, w wyniku której zmarł 39-letni Krzysztof, wydarzyła się pod koniec marca 2019 roku w Sosnowcu. Dwa tygodnie wcześniej 21-letnia Paulina trafiła na SOR w Zawierciu z objawami charakterystycznymi dla udaru, ale nie otrzymała natychmiastowej pomocy, przez co znalazła się na krawędzi życia i śmierci.

Na dramatyczną sytuację w polskich szpitalach postanowił zareagować Piotr Piotrowski. Opublikował w sieci poradnik „Jak przeżyć? Na początek SOR… Szpitalny Oddział Ratunkowy”.

Najważniejsze to przeżyć

Przede wszystkim: nigdy nie idź sam – ostrzega Piotr Piotrowski. Jednak nie oznacza to, że wystarczy zadzwonić do najbliższej osoby, która akurat ma wolne. „Weź ze sobą osobę, która nie boi się ludzi, która nie boi się pytać, która nie ufa i nie jest naiwna” – precyzuje autor poradnika „Jak przeżyć SOR”.

Piotr Piotrowski wyjaśnia podstawowe zasady obowiązujące na szpitalnych oddziałach ratunkowych, tłumaczy m.in., dlaczego pacjenci oznaczani są kolorami. Zwraca także uwagę na fakt, że warto solidnie przyłożyć się do wywiadu lekarskiego, udzielając jak najwięcej informacji, które mogą przyczynić się do usprawnienia diagnostyki.

Autor poradnika „Jak przeżyć SOR” porusza też kwestię dociekliwości, która w przypadku wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, może okazać się na wagę życia: „Nie pytasz nie wiesz, nie wiesz, siedzisz i czekasz i coraz bardziej się denerwujesz się, a gdy się denerwujesz możesz przegapić coś naprawdę ważnego”.

Poradnik znaleźć można na stronie pacjentwsieci.pl

Źródło: pacjentwsieci.pl