Zamknij

Pobyt w szpitalu w czasie pandemii koronawirusa. Co zabrać ze sobą?

21.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 17:00
Pobyt w szpitalu w czasie pandemii koronawirusa. Co zabrać ze sobą?
fot. Shutterstock

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w szpitalach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny. Jeśli idziesz do szpitala, warto wcześniej się przygotować. Dowiedz się, co ze sobą zabrać, pamiętając, że pobyt w szpitalu może się zawsze przedłużyć.

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 szpitale stosują zaostrzony reżim sanitarny. Jest to konieczne ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia tym patogenem. Wiele nowych procedur dotyczących zasad hospitalizacji może być zaskakujących dla pacjentów. Jednym z elementów tego reżimu jest całkowity zakaz odwiedzin.

Idąc do szpitala na planowany zabieg lub jeśli pojawiała się nagła konieczność hospitalizacji, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Należy przy tym pamiętać, że pobyt w szpitalu może się przedłużyć.

Co zabrać do szpitala w czasie pandemii?

 1. Ważne dokumenty, m.in. dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), dokumentację medyczną z poprzednich pobytów w szpitalu, aktualne badania.
 2. Leki, jakie stale przyjmujemy. Niektóre szpitale nie są wyposażone w leki wysokospecjalistyczne, dlatego lepiej nie narażać się na ryzyko przerwania terapii.
 3. Telefon wraz z ładowarką – w czasie pandemii w szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin. Telefon może nam zapewnić kontakt z najbliższymi. Warto pamiętać, że na sali będą z nami leżeć inne osoby, jeśli więc planujemy oglądać filmy lub słuchać muzyki, dorzućmy do torby słuchawki.
 4. Środki higieny osobistej, m.in. mydło, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant. Panowie powinni mieć ze sobą akcesoria do golenia, panie mogą zabrać suszarkę do włosów. Przydatne będą również: papier toaletowy, chusteczki higieniczne i nawilżające.
 5. Ubrania i obuwie, m.in. piżama (a nawet dwie na zmianę), dres, szlafrok, skarpetki (kilka par), bieliznę (majtki, biustonosz), a także klapki pod prysznic.
 6. Własny komplet sztućców, kubek oraz talerz, a także mały płyn do mycia naczyń. Przyda się również termos oraz własna herbata i kawa (w niektórych szpitalach są automaty, w których można kupić tego typu napoje). W szpitalach posiłki są podawane w jednorazowych naczyniach wraz z jednorazowymi sztućcami.
 7. Suche produkty spożywcze, które może być przechowywane w temperaturze pokojowej w szafce szpitalnej. W niektórych szpitalach są lodówki, ale warto się upewnić, czy rzeczywiście tak jest.
 8. Bilon (monety) – w wielu szpitalach są automaty, w których można kupić napoje, a także automaty, w których można wykupić dostęp do programów telewizyjnych.
 9. Książki i krzyżówki – umilą one czas, który spędzimy w szpitalu. Pamiętaj jednak o okularach, jeśli bez nich nie możesz czytać.
 10. Stopery do uszu. Przydadzą sięm jeśli nasi sąsiedzi na sali chrapią. Dzięki zatyczkom można się wyciszyć i spokojnie zasnąć.  

Wszystko najlepiej spakować w jedną torbę lub walizkę, dzięki temu łatwiej będzie nam zapanować nad swoimi rzeczami. Lepiej też brać rzeczy, które po wyjściu ze szpitala łatwo będzie zdezynfekować (np. plastikową kosmetyczkę, telefon) i wyprać w wysokiej temperaturze (koronawirus ginie w temperaturze powyżej 60 st. C).

Pamiętaj, że w razie potrzeby można przekazać choremu paczkę. Oczywiście nie osobiście tylko przez personel medyczny. Paczka musi zawierać ważne informacje: imię i nazwisko, oddział, na którym leży chory, oraz numer jego pokoju. Każdy szpital ma swoje procedury, warto dopytać na miejscu o obowiązujące zasady

Nie zabieraj ze sobą do szpitala:

 • cennych rzeczy,
 • większej gotówki,
 • żadnych rzeczy, których nie da się zdezynfekować lub wyprać w wysokiej temperaturze.

Co dopisalibyście do tej listy? Napiszcie w komentarzach