Chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka będą leczyć się za darmo

26.07.2019 14:23
Leki dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka
fot. Shutterstock

Minister zdrowia zapowiedział, że wszystkie środki potrzebne w leczeniu pęcherzowego oddzielania się naskórka będą dla chorych dostępne zupełnie za darmo. Po tym, jak Polskę obiegła informacja, że wzrośnie cena opatrunków dla chorych na EB, stowarzyszanie skupiające chorych na tę chorobę wystosowało apel do ministra Łukasza Szumowskiego.

Jest rozwiązanie dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. „Wszystkie leki dla chorych na EB: opatrunki, plastry, igły, czy specjalne środki do odklejania plastrów – one wszystkie będą dostępne dla pacjentów za darmo” – zapewnił w środę 24 lipca minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Lista środków, które miałyby zostać objęte refundacją, jest jeszcze otwarta, ale jak zapowiedział minister, chorym nie powinno brakować produktów niezbędnych do leczenia. Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że refundowane środki będą dostępne dla pacjentów w najbliższym możliwym szpitalu. Tam wszystkie potrzebne opatrunki i dodatkowe rzeczy, które do tej pory nie były refundowane, pacjent otrzyma całkowicie za darmo. W tym specyficzne środki np. żywieniowe.

Szumowski podkreślił, że jeśli pacjent chory na pęcherzowe oddzielanie się naskórka przyjmuje inne leki, np. na nadciśnienie czy na jaskrę, to będą one refundowane w trybie takim samym, jak dla każdego innego chorego. Darmowe będą tylko te środki, które niezbędne są w leczeniu EB, czyli opatrunki, plastry, igły, środki specjalne do odklejania plastrów. W pełni refundowany będzie także transport do domu pacjenta z tego szpitala.

Czym jest EB?

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to chorób skóry uwarunkowanych genetycznie. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty, a cechą charakterystyczną każdego typu choroby jest powstawanie pęcherzy na skórze - samoistne lub na skutek nawet bardzo delikatnych urazów mechanicznych.

Minister zdrowia odniósł się również do tego, że chorzy na EB chcą mieć często w domu zapas leków.

– Kupno na kilka miesięcy takiego zapasu to jest często kilkadziesiąt tysięcy złotych i temu podołają tylko apteki szpitalne. Wiadomo, prywatna praktyka czy POZ miałby problem z założeniem kilkudziesięciu tysięcy złotych awansem. Natomiast tutaj apteka może skupić cały asortyment, który jest potrzebny temu konkretnemu pacjentowi, dostarczyć mu do domu. To wszystko będzie refundowane przez NFZ, co do grosza, łącznie z wizytą pacjenta – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zapewnił, że zarządzenie zostanie opublikowane i tym samym wejdzie w życie w ciągu tygodnia lub dwóch.

Źródło: pap.pl