Zamknij

Padaczka a prawo jazdy. Chorzy na epilepsję mogą prowadzić samochód?

20.08.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:21
Padaczka a prawo jazdy
fot. Shutterstock

Atak padaczki u kierowcy może być przyczyną poważnego wypadku drogowego. Dlatego chorzy na epilepsję, u których napady występują regularnie, nie mogą mieć prawa jazdy. Co z osobami, u których napady nie występują od dłuższego czasu? Wyjaśniamy, kiedy chorzy na padaczkę mogą prowadzić samochód.

  1. Padaczka: prawo jazdy. Czy chorzy mogą prowadzić pojazdy?
  2. Padaczka: napady. Jak objawia się epilepsja?

Padaczka (epilepsja), według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu o różnym pochodzeniu, charakteryzujące się występowaniem nawracających napadów. 

Czy chorzy na padaczkę mogą mieć prawo jazdy i prowadzić samochód lub inny pojazd? Tak, ale muszą spełniać określone warunki.

Sprawne prowadzenie pojazdów mechanicznych wymaga kontroli nad ciałem, skupienia, koordynacji ruchów, a także dużej świadomości postępowania. Napady padaczkowe mogą te zdolności ograniczać, co z kolei może stwarzać zagrożenie zdrowia i życia kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

Z tego powodu możliwość kierowania pojazdami mają wyłączni chorzy, u których od dłuższego czasu napady nie występują. 

UWAGA! Kierowcy, którzy wiedzą, że chorują na epilepsję, ale celowo tę informację zatajają, mogą ponieść surowe konsekwencje. Gdy będąc ''za kółkiem'' dostaną napadu i spowodują wypadek, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej z tytułu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Padaczka: prawo jazdy. Czy chorzy mogą prowadzić pojazdy?

1 września 2019 roku weszło w życie, wydane w wyniku dyrektywy Unii Europejskiej, rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Załącznik nr 6 tego rozporządzenia, dotyczący szczegółowych warunków badania lekarskiego w zakresie układu nerwowego, w tym padaczki, uzupełniono o regulacje dotyczące wskazania, iż padaczka oznacza wystąpienie przynajmniej dwóch nieprowokowanych napadów padaczkowych w odstępie mniejszym niż 5 lat, natomiast prowokowany napad padaczkowy oznacza napad spowodowany rozpoznawalnym czynnikiem przyczynowym, którego można uniknąć.

Osoby, które chorują na padaczkę, przed uzyskaniem prawa jazdy muszą poddać się dodatkowym badaniom neurologicznym. 

Lekarz neurolog musi potwierdzić, że w przeciągu ostatniego roku nie występowały napady padaczkowe. Dodatkowo chory musi wykazać, że przyjmuje odpowiednie leki lub zacząć je przyjmować, a lekarz musi sprawdzić, czy działanie leków nie wpływa na prowadzenie pojazdów. 

Specjalista wydaje zaświadczenie w formie karty konsultacyjnej przedstawianej później lekarzowi wydającemu zaświadczenie.

Chorzy na padaczkę, którzy mają prawo jazdy, muszą poddawać się badaniom kontrolnym. Częstotliwość badań ustala lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta. 

Warto wiedzieć

Zachorowanie na padaczkę a prawo jazdy

Jeśli epilepsja zostanie stwierdzona u osoby, która posiada już prawo jazdy, to ten dokument niestety musi zostać odebrany. Można powrócić do prowadzenia pojazdów, gdy lekarz potwierdzi, że napady nie występowały od co najmniej roku.

Padaczka: napady. Jak objawia się epilepsja?

Napady padaczkowe, które są wyrazem przejściowych zaburzeń czynności bioelektrycznej mózgu, występują u chorych z różnym natężeniem i różną częstotliwością.

Napady uogólnione: mogą być drgawkowe i niedrgawkowe. Istotą takich napadów jest występowanie wyładowań padaczkowych w obu półkulach jednocześnie.

  • Napady niedrgawkowe polegają na krótkotrwałej utracie świadomości, z przerwaniem wykonywania czynności. Napadowi mogą towarzyszyć ruchy ręką, mruganie powiekami, wywrócenie gałek ocznych, patrzenie się w dal. Tego typu napady trwają bardzo krótko (kilka sekund) i często przez pewien czas są przez bliskich niezauważane. 
  • Napady drgawkowe charakteryzują się nagłym zwiększeniem napięcia mięśni całego ciała, wygięciem ciała w łuk i bezdechem, po których następują drgawki ciała trwające kilka minut (1-3). Napadom toniczno-klonicznym może towarzyszyć szczękościsk, mimowolne oddanie moczu i stolca. Tego typu napady mogą przebiegać z utratą świadomości lub jako pojedyncze ''szarpnięcia'' kończyn, lub całego ciała (napady miokloniczne).

Napady częściowe (ogniskowe): charakteryzują się występowaniem wyładowań padaczkowych w określonym obszarze jednej półkuli mózgowej, co wiąże się z różnorodnością objawów.

  • Zaburzenia wzrokowe, węchowe, smakowe, zaburzenia równowagi.
  • Drgawki jednej połowy ciała lub jednej kończyny, obniżenie lub wzrost napięcia w tych kończynach.
  • Zaburzenia świadomości, zaburzenia poznawcze, pamięci, dezorientacja w otoczeniu.
  • Zaburzenia wegetatywne (zwężenie lub rozszerzenie źrenic, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, przyspieszone bicie serca).

Napady częściowe mogą przebiegać jako napady proste bez utraty świadomości lub z zaburzoną świadomością. Mogą się także wtórnie uogólnić i przebiegać tak jak napad toniczno-kloniczny (z drgawkami).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: padaczka.pl; mojafirma.infor.pl; neurosphera.pl