Zamknij

Ozdrowieniec: kim jest? Został wyleczony, czy wyleczył się sam?

16.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 03:25
Kim jest ozdrowieniec?
fot. Shutterstock

Ozdrowieniec nie jest osobą zdrową. Tym terminem nie nazywa się także osób wyleczonych. Kim zatem jest ozdrowieniec? To potoczne określenie dotyczące osób, u których objawy choroby zakaźnej ustępują i wracają oni do zdrowia. Sprawdź, kogo można nazwać ozdrowieńcem.

Ozdrowieniec, zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej, a niedawno chorowała na nią. Według ustawy osoba ta podlega badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Jest to potoczne określenie, a nie termin medyczny. 

Ozdrowieńców należy odróżnić od osób zdrowych i od osób wyleczonych. Ten termin określa zupełnie inną sytuację i dotyczy osób, które przebyły chorobę zakaźną i wracają do zdrowia.

ZOBACZ: ''13 ozdrowieńców'' w Polsce? Szumowski wyjaśnia: wyleczonych nie ma

W przypadku niektórych chorób, o ile nie rozwiną się powikłania, objawy same ustępują po pewnym czasie. Do takich chorób należy grypa, która u ludzi ogólnie zdrowych przebiega zwykle łagodnie, a chorzy sami wracają do zdrowia. 

To samo dotyczy zakażenia wirusem SARS-CoV-2. U niektórych osób zakażenie ma łagodny, nawet bezobjawowy przebieg. Osoby te wracają do zdrowia bez konieczności specjalistycznego leczenia. Osoby te muszą jednak pozostawać pod nadzorem epidemiologicznym, ponieważ wirus ten jest silnie zakaźny i może przenosić się na inne osoby, nawet wtedy, gdy zakażony nie wykazuje ciężkich objawów. 

Zatem terminem "ozdrowieniec'' można nazwać osobę, która zachorowała na chorobę zakaźną i objawy tej choroby ustępują, a chory wraca do zdrowia.

Co zatem świadczy o tym, że człowiek jest zdrowy? Zazwyczaj, by stwierdzić, że pacjent jest zdrowy, wykonuje się odpowiednie badania i za ich pomocą potwierdza, że organizm jest wolny od wirusa lub innego patogenu wywołującego chorobę zakaźną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.