Zamknij

Pierwsza poradnia dla osób, które wygrały z rakiem

28.12.2018 12:24
Pierwsza poradnia dla osób, które wygrały z rakiem
fot. Shutterstock

We Wrocławiu powstała pierwsza w Polsce poradnia dla Onkomocnych – osób, które wygrały z rakiem. To nowatorski projekt wrocławskich onkologów. Sprawdź, kto może korzystać ze świadczeń nieodpłatnie.

Przez pięć lat po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci pozostają pod opieką lekarzy, a za badania płaci NFZ. Kontrole mają na celu wykrycie nawrotu lub wtórnego nowotworu i podjęcie ponownego leczenia. Po pięciu latach pacjenci i ich rodziny zostają sami, choć wciąż potrzebują specjalistycznej opieki.

Z inicjatywy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działającej przy wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, powstało Centrum Konsultacyjne dla tych, którzy zakończyli leczenie pięć lat temu i wcześniej.

Dwa razy w tygodniu na Onkomocnych czekać będzie zespół specjalistów: lekarzy i psychologów. Bez względu na wiek zupełnie bezpłatnie można liczyć na:

  • podsumowanie przebytego leczenia,
  • ocenę ryzyka i badania w kierunku odległych następstw,
  • przygotowanie harmonogramu badań kontrolnych,
  • badania mammograficzne, endokrynologiczne i kardiologiczne,
  • rekomendacje dla lekarza rodzinnego,
  • opiekę psychologa.

W placówce można też skorzystać z Poradni Mentalnej, w której specjaliści pomogą pacjentom z trudnościami w szkole, w relacjach rodzinnych i partnerskich, w sprawach żywieniowych i odpowiedzą na każde pytanie dotyczące kondycji psychicznej i samopoczucia.

Zakończenie leczenia onkologicznego to dla wielu pacjentów moment zredefiniowania priorytetów i potrzeb. W wypowiedziach Onkomocnych (nawet, jeśli zdają sobie sprawę z możliwości nawrotu) pojawiają się takie wątki:

  • nowa perspektywa, która pozwala łagodniej traktować innych ludzi,
  • patrzenie na problemy życia codziennego bez ich rozdmuchiwania,
  • docenianie uroków codzienności i tego, co się już ma, rezygnacja z pogoni za „lepiej, więcej, szybciej”,
  • znajdowanie czasu dla siebie i najbliższych.

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” od 27 lat wspiera wrocławską Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów.

Z opieki Centrum Konsultacyjnego dla Onkomocnych można korzystać od 8 stycznia 2019 r.
Budowę wsparła firma Paclan.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: naratunek.org, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka