Rewolucyjne zmiany w sprawie pochówku. Będzie można rozsypywać prochy zmarłych

Monika Piorun
19.09.2017 15:58
Rewolucyjne zmiany w sprawie pochówku. Będzie można rozsypywać prochy zmarłych
fot. pixaby.com

Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje projekt zmian w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych, których prochy mogą być wkrótce legalnie rozsypywane w specjalnych "Ogrodach Pamięci".

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz - legalnie

Rozsypywanie prochów zmarłych jest obecnie w Polsce nielegalne. Niedługo może się to jednak zmienić. Dziennik Rzeczpospolita dotarł do planów zmian opracowywanych w tej kwestii przez GIS. Nowe prawo wymaga jeszcze zaopiniowania przez Ministerstwo Zdrowia - dopiero potem projekt może trafić do konsultacji społecznych. 

Jak informuje Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Rozważamy regulację prawną form pochówku, które nieformalnie już funkcjonują.

Pamiętajcie o ogrodach...

Już przed dekadą w Polsce na niektórych cmentarzach zaczęto praktykować rozsypywanie prochów zmarłych w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach - w przypadku osób, które sobie tego życzyły. Po doniesieniach medialnych (dotyczących m.in. Cmentarza Komunalnego w podwarszawskim Antoninowie) ograniczono te praktyki - okazało się, że polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości.

Główny Inspektor Sanitarny chce to zmienić dzięki "Ogrodom Pamięci", w których będzie można rozsypywać prochy zmarłych - jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z takiej formy pochówku.

Na razie szczegóły projektu nie zostały oficjalnie przedstawione. Wiadomo tylko, że projekt zanim trafi do konsultacji społecznych będzie musiał zostać zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia, które wcale nie jest przychylne zaproponowanym zmianom.

Ministerstwo Zdrowia jest sceptyczne wobec zaproponowanych zmian

Odnosząc się do zapowiadanych planów tworzenia tzw. ogrodów pamięci i możliwości rozsypywania prochów, resort zdrowia w specjalnym komunikacie poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych "nie jest obecnie stanowiskiem ani rządu ani Ministerstwa Zdrowia":

Jest to projekt ustawy, który – zgodnie z zasadami prowadzenia procesu legislacyjnego – będzie musiał przejść przez etap opiniowania przez poszczególne resorty oraz przez konsultacje społeczne. W toku prac legislacyjnych, w tym konsultacji społecznych, projekt może się istotnie zmienić.

Zaproponowane przez GIS zmiany dotyczące pochówku mogą też nie zyskać przychylności władz kościoła. Dlaczego?

Rok temu Kongregacja Nauki Wiary opracowała specjalną instrukcję, w której można przeczytać, że:

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju dwuznaczności o charakterze panteistycznym, naturalistycznym czy nihilistycznym, nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie.

Zagłosuj

Czy chciałbyś, żeby po śmierci Twoje prochy zostały rozsypane?

Liczba głosów:

Zobacz także

green-1746196_1920
fot. Pixanby.com/CC0 Public Domain

Zobacz także

__

zdrowie.radiozet.pl/RP/PAP/π