Wyjazd do sanatorium już na nowych zasadach

19.07.2019 10:59
Sanatorium
fot. Shutterstock

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wyjazdów do sanatorium. Zmiany dotyczą kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Sprawdź szczegóły.

19 lipca 2019 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Ponowne skierowanie będzie można otrzymać dopiero 12 miesięcy po powrocie z poprzedniego wyjazdu.

Co rok do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa około 500 tys. skierowań do sanatorium. Średni czas oczekiwania na miejsce to 1,5 roku. Wynika to m.in. z tego, że ok. 150 tysięcy podań składane jest w okresie krótszym niż 12 miesięcy od poprzedniego pobytu. To wydłuża kolejki. Nowe przepisy mają przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na miejsce.

Miejsce w kolejce do wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe sprawdzić można TUTAJ>>

Pozostaje pytanie, czy jest o co walczyć. Z raportu NIK, opublikowanego w marcu 2019 r., wynika, że zamiast naturalnych surowców o udokumentowanym działaniu, takich borowina, naturalny gaz i lecznicza woda, pacjenci w sanatoriach otrzymują tanie podróbki, takie jak plastry borowinowe czy techniczny gaz CO2. Nieprawidłowości wykryto w aż 12 z 16 skontrolowanych sanatoriów.

Dowiedz się więcejSanatorium od siedmiu boleści. NIK o leczeniu uzdrowiskowym w Polsce