Nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany czekają nas od listopada?

Monika Piorun
21.10.2016 19:41
Nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany czekają nas od listopada?
fot. Nowa lista leków refundowanych. Zmiany od listopada 2016

Oprócz leków dla pacjentów onkologicznych w wykazie środków refundowanych nie zabraknie ponad 130 preparatów pomagających m.in. w przypadku ciężkiej padaczki niemowląt, łuszczycy oraz epizodów depresyjnych u dorosłych. W porównaniu do poprzedniego zestawienia lista zostanie ograniczona o 22 farmaceutyki objęte dotąd refundacją.

W ramach listy aptecznej refunowanych będzie 115 leków zawierających takie substancje czynne jak:

  • Daivobet (calcipotriolum + betamethasonum) stosowany do leczenia łuszczycy owłosionej skóry głowy u dorosłych
  • Adenuric (febuksostat) 80 mg oraz 120 mg pomocny w przewlekłej hiperurykemii (zwiększeniu stężenia kwasu moczowego we krwi)
  • Diacomit (styrypentol) podawany w przypadku padaczki niemowląt 
  • Valdoxan (agomelatyna) zalecany pacjentom przechodzącym epizody depresyjne, w przypadku zaburzeń snu, napadów lęku lub anhedonii

Niepełnoletni pacjenci cierpiący na chłoniaki limfoblastyczne będą mogli mieć dostęp do leczenia za pomocą preparatu Erwinase. Z kolei w przypadku pacjentów z zaawansowanymi postaciami raka nerwokomórkowego refundacja obejmie lek Torisel, a w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca będzie można skorzystać z ulgi przysługującej na lek Xalkori. Chorzy na tętnicze nadciśnienie płucne uzyskają dostęp do leku remodulin. Ponadto dostęp do refundacji obejmie odpowiedniki takich środków jak:

  • bixebra (iwabradyna)
  • neoparin (enoksaparyna sodowa)
  • oprymea (pramipeksol)

Ile za to zapłacimy?

pills_money
fot. Chris Potter, flickr.com, CC By 2.0

Urzędowe ceny zbytu będą obowiązywały dla 140 produktów. Zmiany wartości leków w ramach listy aptecznej będą wynosić maksymalnie do 312,30 zł.

Ceny detaliczne 827 preparatów będą niższe. W niektórych przypadkach będziemy mogli zapłacić nawet do 300 zł mniej za dany lek. Podwyżka (od 2 do 98 gr) będzie natomiast dotyczyła 108 produktów.

Na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 listopada 2016 roku znajdzie się też więcej leków dla seniorów. Starsi pacjenci będą mogli skorzystać z ok. 20 nowych leków. Do 24 października Ministerstwo Zdrowia czeka na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu.

Przeczytaj: Darmowe leki dla seniorów

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π