Nowa lista leków refundowanych: Podwyżki cen leków dla dzieci po przeszczepach

Monika Piorun
30.08.2018 11:54
Przeszczep, dziecko, lista leków refundowanych, szpital, chore dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock

Rodzice dzieci po transplantacjach skarżą się, że pomimo protestów resort zdrowia zdecydował się na kolejną podwyżkę leku immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepu. W wykazie leków refundowanych, który zacznie obowiązywać od 1 września 2018 roku, znalazło się 30 nowych preparatów, m.in. dla chorych na przerost gruczołu kroczowego oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C. Co jeszcze się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia... igra ze zdrowiem dzieci po transplantacji?

Sytuacja dotycząca leku Valcyte w formie zawiesiny, który jest niezbędny dla najmłodszych pacjentów po transplantacjach, wzburzyła nie tylko rodziców, ale nawet samego Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak zdecydował się na kolejną interwencję w tej sprawie (choć jego kadencja kończy się 31 sierpnia).

Cenę leku zmieniano już 9 razy, a po następnej podwyżce od września ma kosztować 910,60 zł. Jeszcze w marcu 2017 roku trzeba było za niego zapłacić 316,84 zł, ale po kilkukrotnych zmianach list refundacyjnych jego cena wielokrotnie wzrosła. Problem polega na tym, że tego leku immunosupresyjnego nie da się zastąpić żadnym innym preparatem. Jeśli maluchy przestaną go przyjmować, ich przeszczep może zostać odrzucony. Co na to ministerstwo?

Resort zdrowia broni się, tłumacząc, że dzieci po transplantacjach mogą go dostać za darmo, jeśli... zgłoszą się do szpitala. Lekarze, pediatrzy i farmakolodzy kliniczni, „pukając się w czoło”, wyjaśniają, że niepotrzebne umieszczanie dzieci po przeszczepach na szpitalnych oddziałach wśród innych chorych pacjentów to dosłowne igranie z ich bezpieczeństwem i narażanie na marne wysiłków podjętych podczas całego procesu leczenia związanego z doprowadzeniem do transplantacji. Prawnicy z kolei uważają, że dla takiego leku jak Valcyte powinna zostać utworzona odrębna grupa limitowa, dzięki czemu można by znacząco obniżyć jego cenę.

Zobacz także

Rzecznik Praw Dziecka w piśmie skierowanym do ministra zdrowia zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie w sprawie leku Valcyte oraz tego, jakie są kolejne plany resortu w przypadku tego produktu. Rodzice dzieci po przeszczepach obawiają się bowiem, że wkrótce maluchom zostanie odebrane prawo do tego, by mogły otrzymywać niezbędny im preparat bezpłatnie, zgłaszając się na własną prośbę do szpitala.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem Ministerstwo Zdrowia ma rację oferując darmowy dostęp do leków dla dzieci po przeszczepach tylko, kiedy na własną prośbę zgłoszą się do szpitala?

Liczba głosów:

Lista leków refundowanych od 1 września 2018 roku: co się zmieni?

W porównaniu do poprzedniego wykazu leków refundowanych do listy dodano 30 nowych produktów leczniczych oraz usunięto 50 leków w związku ze wpłynięciem wniosków o skrócenie lub upłynięcie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych bądź odmową refundacji na kolejny okres.

  • Dla 97 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 1483,92 zł). Dla żadnego produktu leczniczego nie podwyższono urzędowej ceny zbytu.
  • Dla 736 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne brutto (od 345,72 zł do 0,01 zł). Dla 61 produktów leczniczych wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,03 zł do 5,42 zł).

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nowa lista refundacyjna przynosi korzystne zmiany dla chorych na przerost gruczołu krokowego i wirusowe zapalenie wątroby typu C, którzy będą mogli korzystać z nowych opcji terapeutycznych. Co jeszcze się zmieni w sprawie konkretnych leków i list aptecznych? 

  • DENOZUMAB – z refundacji leku będą mogły nadal korzystać pacjentki w prewencji złamań osteoporotycznych.
  • XARELTO – obniżka o kilkanaście procent w stosunku do ceny obowiązującej do czerwca.
  • SZCZEPIONKI PRZECIWKO GRYPIE – refundacja dla osób po 65. roku życia.
  • ADADUT (Dutasterydum) – refundacja dla pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego nową opcją terapeutyczną.
  • LAMOTRYGINA, KWAS WALPROINOWY (w tym jego sole) i WENLAFAKSYNA objęto refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym w leczeniu neuralgii i neuropatii w obrębie twarzy.
  • MAVIRET (Glecaprevirum + Pibrentasvirum) refundowany w ramach opcji terapeutycznej programu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterfereonową.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Rzeczpospolita/Ministerstwo Zdrowia
_________

zdrowie.radiozet.pl/π