75plus.mz.gov.pl - oficjalny portal o darmowych lekach dla seniorów

02.09.2016 10:56
75plus.mz.gov.pl - oficjalny portal o darmowych lekach dla seniorów
fot. 75plus.mz.gov.pl

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny portal informacyjny dla pacjentów powyżej 75. roku życia, którzy chcą mieć dostęp do bezpłatnych środków farmaceutycznych.

Od początku września osoby starsze mają prawo do otrzymywania darmowych leków w aptekach na terenie całego kraju. 

Ministerstwo Zdrowia na przeznaczonej dla seniorów stronie www.75plus.mz.gov.pl rozpoczęło zamieszczanie wszystkich informacji wyjaśniających zasady korzystania z tego programu.

Na ministerialnym portalu można znaleźć szczegółową listę darmowych leków dla seniorów zawierającą 1129 preparatów przeznaczonych dla osób starszych, które na podstawie numeru pesel zamieszczonego na recepcie mogą się ubiegać o bezpłatne wydanie im leków.

Vademecum 75+

Wykaz środków dostępnych dla pacjentów powyżej 75. roku życia będzie aktualizowany co dwa miesiące, dlatego urzędnicy zadbali, by pacjenci mogli mieć stały dostęp do wszelkich szczegółowych informacji niezbędnych w tym zakresie.

Na oficjalnej stronie rządowego projektu można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przeczytać m.in. jak otrzymać bezpłatne leki, kto może ubiegać się o darmowe recepty i przez kogo mogą być one wypisane oraz poznać wszystkie wydatki przeznaczone z budżetu państwa na finansowanie tego programu.

Kto wystawi bezpłatne recepty?

Niestety nie każdy lekarz będzie miał prawo do wystawiania recept ze specjalnym oznaczeniem "S" (jak senior), po zrealizowaniu których starsi pacjenci będą mogli nabyć nieodpłatnie leki w aptekach.

Po wizycie u kardiologa lub diabetologa trzeba będzie się wybrać do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który może zdecydować o przepisaniu nam darmowej recepty.

Na konferencji prasowej podsumowującej wprowadzenie darmowych leków dla seniorów Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział:

''Od dziś ten wstydliwy, żeby nie powiedzieć krzyczący, problem nierealizowania recept wśród osób starszych, wśród seniorów chorych często na kilka chorób przewlekłych i zmuszonych do tego, by stale przyjmować leki, zniknie. Dotychczasowy problem odchodzenia tych osób z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich na wykupienie leków zalecanych przez lekarza, raz na zawsze kończymy.''