Zamknij

Koronawirus wśród pracowników medycznych. Na świecie zmarło 7 tys. osób

03.11.2020 11:42
JACEK DOMINSKI/REPORTER
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

COVID-19 coraz częściej zabiera cichych bohaterów walki z pandemią, czyli lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników medycznych. Amnesty Internetional informuje, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy z powodu zakażenia koronawirusem życie straciło kilka tysięcy medyków. W Polsce również umierają medycy, którzy codziennie niosą pomoc pacjentom.

W lipcu 2020 r. Amnesty International informowała o tym, że ponad 3 tys. pracowników medycznych zmarło po zarażeniu się koronawirusem w 79 państwach na całym świecie. Po mniej więcej czterech miesiącach liczba zgonów znacznie wzrosła. 

Według najnowszych danych przekazanych przez ''AI'' na całym świecie zmarło na COVID-19 ponad 7 tys. pracowników medycznych (tj. pracowników służby zdrowia).

- Śmierć ponad siedmiu tysięcy ludzi podczas próby ratowania innych to kryzys na oszałamiającą skalę. Każdy pracownik ochrony zdrowia ma prawo do bezpieczeństwa w pracy i to skandal, że tak wielu płaci najwyższą cenę - mówił Steve Cockburn, dyrektor ds. ekonomicznych i społecznych w Amnesty International.

Amnesty International przekazuje w najnowszym raporcie, że najwięcej zgonów z powodu COVID-19 wśród personelu medycznego odnotowano w Meksyku – 1320, w USA zmarło 1077 medyków, a w Wielkiej Brytanii 634. 

Polscy medycy umierają na COVID-19

Medonet podaje, że z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 16 lekarzy, 11 pielęgniarek/pielęgniarzy, sześciu farmaceutów, jeden felczer, jeden ratownik medyczny i jedna położna.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia 14 września 2020 roku wynikało, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 986 lekarzy, 2393 pielęgniarek oraz 212 położnych. Z powodu COVID-19 zmarło siedmiu lekarzy i sześć pielęgniarek.

Oznacza to, że od września do listopada, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu dni, śmierć z powodu COVID-19 poniosło 23 pracowników służby zdrowia - 9 lekarzy i 5 pielęgniarek, a także jedna położna.

Od marca, czyli od początku pandemii koronawirusa w Polsce do 14 września hospitalizowanych z powodu COVID-19 było 194 lekarzy, 389 pielęgniarek oraz 27 położnych. Po ok. 40 dniach (od września do listopada) liczba hospitalizacji wśród lekarzy wzrosła do 574, wśród pielęgniarek do 965, a wśród położnych do 56.

Źródło: medonet.pl, amnesty.org.pl, medscape.com