Suszarka do rąk czy papier ręcznikowy. Co lepiej radzi sobie z wirusem?

28.04.2020 14:54
Koronawirus: suszarka do rąk czy papier ręcznikowy?
fot. Shutterstock

Automatyczna suszarka do rąk z silnym strumieniem ciepłego powietrza czy delikatny listek papieru ręcznikowego? Naukowcy już wiedzą, co stanowi lepszą broń do walki z wirusami.

Wydawać by się mogło, że automatyczna suszarka skuteczniej "zdmuchnie" wirusa z rąk, i to nie tylko przez szybki strumień powietrza, ale i za sprawą wysokiej temperatury. Czy badania to potwierdzają?

Dr Ines Moura, Duncan Ewin i prof. Mark Wilcox z Uniwersytetu w Leeds potraktowali ręce ochotników roztworem bakteriofagów - wirusów "zjadających" bakterie. Następnie uczestnicy eksperymentu osuszyli ręce - część za pomocą ręczników papierowych, a część za pomocą suszarki strumieniowej.

Każdy z ochotników dostał sterylny fartuch, żeby uczeni mogli ocenić rozprzestrzenianie się wirusa na odzieży, a badacze pobrali próbki z 11 miejsc na szpitalnym oddziale, w tym: poręczy schodów, drzwi, przycisków windy, krzeseł, telefonów oraz stetoskopów. Średnie zanieczyszczenie powierzchni po użyciu suszarki było 10 razy większe niż po użyciu ręcznika papierowego.

Wyniki zgadzają się z przeglądem 12 badań na ten temat, dokonanym w 2012 roku. W raporcie napisano: "Z higienicznego punktu widzenia ręczniki papierowe są lepsze od elektrycznych suszarek powietrza".

Źródło: medicalnewstoday.com