Zamknij

Koronawirus: czy dozwolone jest spacerowanie z dzieckiem lub samotnie?

16.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 03:25
Koronawirus: czy można spacerować podczas kwarantanny
fot. Shutterstock

Czy można wyjść na spacer, samotnie lub z dzieckiem, gdy w Polsce jest ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego, a władze poprosiły obywateli o pozostanie w domach? Takie pytania pojawiają się bardzo często w mailach przysyłanych do redakcji. 

Spacery, w przypadku osób, które nie zostały objęte przez służby sanitarne kwarantanną domową, są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Dzięki nim organizm się dotleni, stawy rozruszają i inne narządy wewnętrzne zostaną pobudzone do pracy. A dzieci... będą mogły rozładować nadmiar energii.

Należy jednak podczas spaceru przestrzegać odpowiednich zaleceń.

  1. Przede wszystkim unikać dużych skupisk ludzkich, a więc zaleca się spacery po parku, lesie, a odradza po pasażach handlowych, placach zabaw.
  2. Należy spacerować w miejscach znajdujących się nieopodal domu, aby nie korzystać z komunikacji publicznej.
  3. Podczas spaceru nie należy gołymi rękoma dotykać powierzchni, których mogły dotykać osoby potencjalnie zarażone koronawirusem, np. klamek, poręczy.
  4. Nie należy chodzić z dziećmi na place zabaw, ponieważ tam mogą mieć kontakt z innymi dziećmi, a także mogą dotykać powierzchni, na których mogą być niebezpieczne drobnoustroje. Dzieci lubią wszystkiego dotykać, a potem wkładać ręce do buzi. Należy więc często im dezynfekować dłonie, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce oraz twarz ciepłą wodą i mydłem.
  5. Jeśli podczas spaceru spotkasz kogoś znajomego i zechcesz zamienić kilka zdań, zachowaj odpowiednią odległość przynajmniej jednego metra. Unikaj kontaktu z osobami, które mają objawy przeziębienia.

Ważne!

Wiele osób może być nosicielami koronawirusa i nie wiedzieć o tym. Nieświadomie więc mogą zarażać.

Odpowiadając więc na pytania, czy w dobie pandemii koronawirusa można wychodzić na spacer, czy można biegać, odpowiedź brzmi: najbardziej TAK, jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.