Zamknij

Koronawirus a stomatolog: czy podczas kwarantanny można leczyć zęby?

03.04.2020 12:56
Koronawirus a dentysta: leczenie zębów
fot. Shutterstock

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, rząd wprowadził surowe restrykcje dotyczące m.in. korzystania z usług stomatologicznych. Większość wizyt w gabinetach musiała zostać odwołana lub zawieszona. Dowiedz się, kto może skorzystać z leczenia stomatologicznego i na jakich zasadach.

Czy w czasie kwarantanny społecznej można iść do dentysty? Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie jasne wytyczne: zakres świadczeń stomatologicznych powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji.

Oznacza to, że z usług stomatologa będą mogły na razie korzystać wyłącznie te osoby, u których występuje: ból, proces zapalny i ropny, uraz, torbiel oraz stan z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów. 

Należy również wiedzieć, że przed zgłoszeniem się do gabinetu, trzeba odbyć telefoniczną rozmowę z lekarzem, który zdecyduje, czy wizyta jest konieczna.

Koronawirus a świadczenia ortodontyczne

Zalecane jest przesuwanie wizyt kontrolnych jak i konsultacji do czasu odwołania ograniczenia wychodzenia z domu przez dzieci i młodzież. W przypadku awarii aparatu można tymczasowo zaprzestać użytkowania aparatu do czasu następnej kontroli lub zadzwonić do placówki, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne i ustalić procedury postępowania i termin przyjęcia.

Co mają zrobić osoby z aparatami stałymi? Według MZ powinny odroczyć wizytę kontrolną przynajmniej o miesiąc, ponieważ nie pogorszy to uzyskanego efektu, choć może oczywiście wydłużyć leczenie.

W przypadku awarii aparatu należy skontaktować się z placówką telefonicznie i ustalić dalsze postępowanie.

Koronawirus a świadczenia protetyczne

Niestety, ze względów bezpieczeństwa planowe procedury protetyczne nie powinny być realizowane w tym okresie, zwłaszcza jeśli chodzi o te, które należy wykonać u osób w podeszłym wieku. Dlaczego? Ponieważ istnieje duże niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia pomiędzy gabinetem stomatologicznym a laboratorium techniki dentystycznej, za które ponosi odpowiedzialność technik dentystyczny. 

Wystarczające środki ostrożności realnie można zachować wykonując jedynie korektę protezy w gabinecie stomatologicznym przy odleżynach lub też przyjmując do naprawy złamaną protezę po jej uprzednim odkażeniu i szczelnym opakowaniu do transportu.

Koronawirus a świadczenia periodontologiczne

Świadczenia periodontologiczne będą obejmować wyłącznie diagnostykę kliniczną zmian nowotworowych w jamie ustnej, diagnostykę kliniczną oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku zaburzeń potencjalnie nowotworowych w jamie ustnej, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej wywołujących ból, leczenie ostrych stanów przyzębia (ropni, martwiczego zapalenia dziąseł lub przyzębia, leczenie zespołu perio-endodontycznego), usunięcie zęba ze wskazań periodontologicznych.

Warto wiedzieć

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa

Każdy wchodzący do gabinetu stomatologicznego powinien wykonać procedurę dezynfekcji rąk. Każdej osobie przy wejściu należy wykonać pomiar temperatury z użyciem termometru bezdotykowego.

Źrodło: gov.pl