Kobiety chore na raka piersi uzyskają dostęp do nowoczesnych terapii

27.08.2019 11:27
Kobieta chora na raka piersi
fot. Shutterstock

Dobra wiadomość dla kobiet chorych na raka piersi, które do tej pory nie mogły korzystać z nowoczesnych terapii z powodu ich niedostępności. Minister zdrowia zapowiada, że na wrześniowej liście refundacyjnej znalazły się nowe opcje.

Minister Szumowski zapowiedział, że od września 2019 roku refundacją zostaną objęte innowacyjne leki Kiqali (rybocyklib) i Ibrance (palbociclib), stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Ponadto wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi. 

Minister wskazał również, w 2014 roku były do dyspozycji dwa leki, a teraz, razem z odpowiednikami, leków będzie 11.

– Możemy mówić o europejskim poziomie w leczeniu raka piersi. Kobiety w Polsce będą miały szansę na takie leczenie, jakie oferują sąsiednie zachodnie kraje – ocenił na konferencji prasowej w Warszawie minister Zdrowia.

Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego, jedna czwarta polskich pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi bezwzględnej wymaga wstępnego leczenia przedoperacyjnego. Wskazał, że leki, które wchodzą do refundacji, wypełnią właśnie to miejsce leczenia.

ZOBACZ: Tylko Polska nie refunduje leku. Dziennikarka pisze list do ministra zdrowia

Minister zdrowia podkreślił, że leczenie raka piersi nie opiera się wyłącznie na farmakoterapii. Równie ważne jest kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego. Szumowski przypomniał, że od 1 października 2019 roku zaczną działać Breast Cancer Unit (BCU), czyli tzw. unity rządowe – wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu, a w przypadku BCU oznacza to kompleksowe leczenie raka piersi.

W BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności: onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, rehabilitanci, psycholodzy kliniczni. Głównymi założeniami Breast Cancer Unit są: wysoka jakość udzielanych świadczeń, ciągłość opieki nad pacjentkami, bliski dostęp do świadczeń w zakresie chemioterapii, radioterapii, rehabilitacji, zapewnienie monitorowania stanu pacjentki.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, stwierdziła: „Wiele setek koleżanek czekało na te decyzje refundacyjne, a Breast Cancer Unity są tym, o czym marzyłam od wielu, wielu lat. Teraz będziemy mogli się skupić na uświadamianiu kobiet, że rak piersi to już nie choroba śmiertelna, tylko choroba przewlekła, że mamy dobre leczenie i że warto się leczyć”. 

Źródło: pap.pl