Zamknij

Kastracja w zamian za niższą karę dla przestępców seksualnych [w jednym kraju]

13.07.2022 12:08

Zgodnie z nowym prawem, które wchodzi w życie w Tajlandii, przestępcy seksualni będą chemicznie kastrowani w zamian za obniżenie wyroku. Przyjęcie zastrzyku nie jest przymusowe, ale umożliwia wcześniejsze wyjście na wolność. Zdaniem władz, obniżenie testosteronu u przestępców ma zabezpieczyć społeczeństwo przed ich dalszymi atakami.

Kastracja chemiczna
fot. Shutterstock

Gwałciciele i pedofile uznani za zdolnych do dalszych ataków, będą mogli otrzymać obniżenie kary, w zamian za przyjęcie zastrzyku obniżającego poziom testosteronu. Procedura będzie musiała zostać zatwierdzona przez dwóch lekarzy, a przestępcy będą musieli być monitorowani przez 10 lat i zmuszeni do noszenia elektronicznego identyfikatora.

Tajlandzka ustawa, uchwalona w marcu, została zatwierdzona w poniedziałek przez 145 senatorów, dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz czeka na zatwierdzenie przez króla. 

Z danych wynika, że z 16 413 skazanych przestępców seksualnych zwolnionych z tajlandzkich więzień w latach 2013-2020, 4848 ponownie popełniło przestępstwo.

- Chcę, aby ta ustawa została szybko uchwalona – powiedział tajlandzki minister sprawiedliwości Somsak Thepsuthin. - Nie chcę ponownie widzieć wiadomości o złych rzeczach przytrafiających się kobietom – dodał.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm rządu. Jaded Chouwilai, dyrektor Fundacji Ruchu Postępowego Kobiet i Mężczyzn, organizacji pozarządowej zajmującej się między innymi przemocą seksualną, powiedział, że użycie chemicznej kastracji nie rozwiąże problemu przestępstw seksualnych.

- Skazani powinni być rehabilitowani poprzez zmianę sposobu myślenia podczas pobytu w więzieniu. Stosowanie kar, takich jak egzekucja lub wstrzykiwana kastracja, wzmacnia pogląd, że sprawcy nie można już zrehabilitować - wyjaśnił.

W zeszłym roku Pakistan ogłosił, że gwałciciele skazani za powtarzające się przestępstwa będą musieli poddać się kastracji. Podobnie w Kazachstanie - mężczyźni winni przestępstw seksualnych wobec dzieci muszą stawić czoła kastracji chemicznej w ramach nowego, surowego prawa przeciwko pedofilii.

Poddanie się chemicznej kastracji w Tajlandii ma być dobrowolne i skutkować obniżeniem kary. Jednak osoby, które zdecydują się na taki krok, nie będą mogły cofnąć procedury. Kastracja chemiczna ma być zapoczątkowana w momencie opuszczenia więzienia (podanie zastrzyku) i kontynuowana po zakończeniu kary. 

Kastracja chemiczna - na czym to polega?

Kastracja chemiczna to metoda obniżenia popędu płciowego. Stosowana jest za pomocą podawania substancji, które sprawiają, że organizm mężczyzny przestaje być wrażliwy na produkowane przez siebie hormony, takie jak testosteron i w efekcie zmniejsza to popęd seksualny. Cała kuracja nie jest jednak obojętna dla organizmu mężczyzny. Skutkiem kastracji chemicznej są zaburzenia erekcji, zmniejszenie jąder, ginekomastia. Niektórzy mężczyźni poddawani chemicznej kastracji mają problemy z pamięcią, koncentracją, odczuwają silne zmęczenie i uderzenia gorąca. Podawane leki mogą też wyniszczać wątrobę.

Niektóre kraje, takie jak Szwecja, Dania, Kanada i niektóre stany w USA, oferują dobrowolną kastrację.

W Polsce sprawcy, który dopuści się zgwałcenia osoby małoletniej poniżej 15 roku życia lub osoby bliskiej (np. córki lub syna) mogą zostać skierowani przez sąd na leczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowani na leczenie ambulatoryjne, gdzie zostanie wobec nich zastosowana kastracja farmakologiczna. Tego typu kastracji mogą być poddani również sprawcy innych przestępstw na tle seksualnym, jednak w ich przypadku nie ma charakteru obligatoryjnego i jej zastosowanie będzie zależało wyłącznie od decyzji sądu.

Źródło: mirror.co.uk