Zamknij

Kupujesz leki przez internet? Sprawdź, czy z wiarygodnego źródła

25.10.2018 12:37

Coraz więcej osób kupuje leki przez internet, niestety często z nielegalnych źródeł. Takie produkty mogą szkodzić zdrowiu, a nawet prowadzić do śmierci. Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność apteki internetowej.

leki przez internet - jak sprawdzić wiarygodność apteki?
fot. Shutterstock

Kto może sprzedawać leki przez internet?

Zgodnie z przepisami apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, gdy prowadzą również działalność stacjonarną. Każda apteka działająca legalnie musi być wpisana do Rejestru Aptek nadzorowanego przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne. Apteki internetowe mogą sprzedawać tylko określone grupy leków – wyłącznie produkty lecznicze wydawane bez recepty, czyli bez przepisu lekarza. Przy czym są zobowiązane do tego, by zapewnić wysyłkę tych produktów w warunkach zapewniających jakość i bezpieczeństwo ich stosowania.

Zasady wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych (Dz. U. poz. 481).

Dlaczego kupowanie leków z niesprawdzonych źródeł jest niebezpieczne?

Kupowanie leków z niesprawdzonego źródła niesie ze sobą ryzyko pogorszenia zdrowia, a nawet utraty życia. Leki kupowane z niesprawdzonych źródeł mogą nie zadziałać, a nawet zaszkodzić – mogą być na przykład przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane. Leki pochodzące z nielegalnych źródeł nie są w żaden sposób sprawdzane, a więc mogą być sfałszowane (o nieznanej jakości i nieznanym działaniu). Mogą również powodować uzależnienie – podmioty działające nielegalnie mogą np. celowo sprzedawać leki o działaniu silnie uzależniającym i mające negatywny wpływ na psychikę człowieka.

Ważne! Leki pochodzące z nieznanych źródeł mogą przyczynić się do śmierci – handlarze mogą sprzedawać substancje trujące lub leki, których ze względów zdrowotnych nie możemy przyjmować.

W jaki sposób możemy sprawdzić wiarygodność apteki internetowej?

Robiąc medyczne zakupy w internecie, warto pamiętać, że istnieje specjalne logo („common logo”), które umożliwia identyfikację aptek legalnie sprzedających leki na odległość. Zostało ono wprowadzone w 2014 roku przez Komisję Europejską i jest rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej. W Polsce konieczność zamieszczenia takiego logotypu na stronie reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych (§ 6 ust. 1 pkt. 2). Mówi ono o tym, że logotyp musi być wyraźny i widoczny dla użytkownika.

Logo wygląda następująco:

common logo logo UE dla aptek internetowych
fot.

Pod takim wspólnym logo znajduje się flaga państwa członkowskiego. Określa ona miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu oferującego produkty lecznicze w sprzedaży na odległość. Obok flagi znajduje się napis w języku danego kraju, który informuje o potrzebie kliknięcia (lewy przycisk myszki) we wspólne logo.

Dla Polski to rozwiązanie wygląda tak:

common logo logo UE dla aptek internetowych Polska
fot.

Po kliknięciu na stronie w powyższe logo powinno nastąpić przekierowanie do wpisu danej apteki w Rejestrze Aptek. Obecność apteki w rejestrze świadczy o jej legalności i gwarantuje posiadanie zezwolenia przez daną placówkę.  

Ważne! Jeżeli na stronie internetowej oferującej produkty lecznicze nie ma opisanego powyżej wspólnego logo lub kliknięcie w znaczek przypominający wspólne logo nie odsyła do Rejestru Aptek, nie należy dokonywać zakupu produktu leczniczego. Taki zakup jest bowiem niezwykle ryzykowny, gdyż podmiot działa nielegalnie.

Źródło: Generalny Inspektorat Farmaceutyczny
--------------------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk