Zamknij

Gdzie się leczyć w długi weekend? NFZ przypomina

02.05.2022
Aktualizacja: 02.05.2022 11:30

Nawet jeśli spędzasz długi weekend, majówkę lub urlop poza domem, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej. Na terenie całego kraju możesz uzyskać pomoc w nagłej sytuacji. Jakie masz możliwości?

Jak skorzystać ze świątecznej pomocy medycznej?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News
  1. Jak znaleźć pomoc medyczną w dni świąteczne?
  2. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
  3. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)
  4. Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
  5. Ratownictwo medyczne

W dni świąteczne większość placówek medycznych jest zamknięta – nie znaczy to jednak, że nie uzyskasz pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia. Działa nie tylko pogotowie ratunkowe i dyżurne przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni świąteczne można uzyskać pomoc na kilka sposobów. Należy z nich skorzystać w przypadku niemijających kłopotów ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli dotyczą one dzieci i osób starszych.

Jak znaleźć pomoc medyczną w dni świąteczne?

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że nawet jeśli jesteś daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc medyczną na terenie całego kraju. Możesz uzyskać poradę lekarską, otrzymać receptę czy zwolnienie, jeśli będzie to konieczne.

  • W sytuacji nagłej choroby skorzystaj z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
  • Poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon uzyskasz, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu).
  • W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Wszelkich informacji nt. działania nocnej i świątecznej pomocy medycznej udzielają całodobowo konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta pod bezpłatnym numer infolinii NFZ: 800 190 590.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w soboty, niedziele i święta ustawowo wolne od pracy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Adresy i telefony do punktów nocnej i świątecznej pomocy medycznej znajdziesz na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu: 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 dnia następnego) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Należy pamiętać, że SOR i izby przyjęć pomagają w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Ratownictwo medyczne

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij karetkę pogotowia z zespołem ratownictwa medycznego.

Źródło: Nfz.gov.pl