Zamknij

Internetowe Konto Pacjenta - jak założyć? Wyjaśniamy krok po kroku

25.05.2021 18:40
Internetowe Konto Pacjenta
fot. Shutterstock

Chcesz korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, ale nie wiesz, jak założyć konto? Podpowiadamy, jak zalogować się do IKP krok po kroku.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pozwala uporządkować informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia w jednym miejscu. Bezpłatne konto IKP ma każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się tylko zalogować.

W IKP udostępnione są informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu, terminy wizyt lekarskich, recepty, terminy umówionych szczepień i inne dane.

Jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta: jak założyć?

IKP nie trzeba zakładać, każdy, kto ma PESEL, ma automatycznie wygenerowane konto. Wystarczy się zalogować, ale do tego potrzebny jest podpis elektroniczny.

Aby móc korzystać z IKP należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się korzystając z jednego ze sposobów:

  1. Profil zaufany — to bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwisz urzędowe sprawy online. Bez wychodzenia z domu załatwisz profil zaufany, jeśli jesteś klientem bankowości elektronicznej PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Jeśli masz już profil zaufany, system możliwość zalogowania się za pomocą banku lub innego dostawcy PZ.
  2. Tymczasowy profil zaufany — jeśli jesteś w wieku co najmniej 70 lat, możesz założyć tymczasowy profil zaufany, kontaktując się z urzędnikiem przez komputer. Jest ważny przez 3 miesiące.
  3. E-dowód — to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zalogujesz się za pomocą czytnika. Na stronie masz instrukcję, jak to zrobić
  4. Przeczytaj, jak użyć e-dowodu
  5. Za pomocą konta bankowego iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA lub konta w BOŚ, lub konta w banku spółdzielczym.

Źródło: pacjent.gov.pl