Zamknij

Internetowe Konto Pacjenta - jak założyć? Wyjaśniamy krok po kroku

25.05.2021 18:40

Chcesz korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, ale nie wiesz, jak założyć konto? Podpowiadamy, jak zalogować się do IKP krok po kroku.

Internetowe Konto Pacjenta
fot. Shutterstock

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pozwala uporządkować informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia w jednym miejscu. Bezpłatne konto IKP ma każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się tylko zalogować.

W IKP udostępnione są informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu, terminy wizyt lekarskich, recepty, terminy umówionych szczepień i inne dane.

Jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta: jak założyć?

IKP nie trzeba zakładać, każdy, kto ma PESEL, ma automatycznie wygenerowane konto. Wystarczy się zalogować, ale do tego potrzebny jest podpis elektroniczny.

Aby móc korzystać z IKP należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się korzystając z jednego ze sposobów:

  1. Profil zaufany — to bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwisz urzędowe sprawy online. Bez wychodzenia z domu załatwisz profil zaufany, jeśli jesteś klientem bankowości elektronicznej PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Jeśli masz już profil zaufany, system możliwość zalogowania się za pomocą banku lub innego dostawcy PZ.
  2. Tymczasowy profil zaufany — jeśli jesteś w wieku co najmniej 70 lat, możesz założyć tymczasowy profil zaufany, kontaktując się z urzędnikiem przez komputer. Jest ważny przez 3 miesiące.
  3. E-dowód — to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zalogujesz się za pomocą czytnika. Na stronie masz instrukcję, jak to zrobić
  4. Przeczytaj, jak użyć e-dowodu
  5. Za pomocą konta bankowego iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA lub konta w BOŚ, lub konta w banku spółdzielczym.

Źródło: pacjent.gov.pl