Gabinety ginekologiczne dla niepełnosprawnych kobiet w Warszawie

21.08.2019 16:16
Gabinet ginekologiczny
fot. Shutterstock

Kobiety z niepełnosprawnościami nie zawsze mogły w pełni korzystać z opieki ginekologicznej - zarówno z powodu nieprzystosowanego sprzętu, jak i nie zawsze odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Teraz ma się to zmienić. Dwa warszawskie szpitale otworzyły gabinety ginekologiczne przystosowane specjalnie do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami. Są już przyjmowane zapisy na wizyty.

W dwóch warszawskich szpitalach, Praskim i Soleckim, powstały gabinety ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem jest nie tylko specjalny sprzęt, w tym odpowiednio dostosowany fotel, ale także opieka przeszkolonej kadry lekarskiej, forma zapisów i przebieg wizyty.

Uruchomienie gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami jest częścią programu ,,Warszawa dla kobiet''. Ratusz informuje, że uruchomienie gabinetów poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i położnych prowadzonych przez Fundację „Kulawa Warszawa”. Personel medyczny poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z niepełnosprawnościami (ruchowymi, wzroku, słuchu i mowy, intelektualnymi, neurologicznymi, psychicznymi), by w jak najbardziej dogodny dla danej grupy sposób zaopiekować się pacjentkami.

Specjalna opieka nad kobietą

Dużym udogodnieniem dla kobiet z niepełnosprawnościami mają być indywidualne zapisy na wizyty. Celem indywidualnych zapisów ma być rozpoznanie potrzeb i dostosowanie do nich całej wizyty. 

Na czym to polega? Po uzyskaniu zgłoszenia pracownik szpitala kontaktuje się z pacjentką, ustalając zakres niezbędnej pomocy dostosowany do jej niepełnosprawności.

Szpital może zapewnić:

  • pomoc przy wysiadaniu/wsiadaniu z samochodu przed szpitalem (wyjęcie wózka, pomoc w wejściu do szpitala);
  • spotkanie w określonym miejscu szpitala i pomoc w dotarciu do odpowiedniego gabinetu;
  • tłumacz języka migowego;
  • dodatkowa asysta przy badaniu (pomoc przy przesiadaniu, rozbieraniu, itp.);
  • specjalny podnośnik do przejścia z wózka na fotel ginekologiczny;
  • inne wskazane przez pacjentkę.

W obu szpitalach gabinety wyposażone są w fotele przystosowane do wymogów pacjentek z niepełnosprawnością ruchową.

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ? Jeśli pacjentka wybrała Szpital Praski może skontaktować się mailowo: przyjazny@szpitalpraski.pl lub telefonicznie pod numerem 22-555-12-34 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00).

Wizytę w Szpitalu Solec należy umówić, pisząc na adres przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883-700-972 (czynny od poniedziałku do piątku od godz.8.00 do 15.00).

Źródło: um.warszawa.pl