Euthyrox, Clexane, Metformax. Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece?

11.07.2019 11:30
Leki
fot. Shutterstock

Jeśli leku wypisanego na recepcie nie ma w aptece, farmaceuta proponuje zamiennik. Jeśli i z nim jest problem, sytuacja staje się poważna. Sprawdź, co zrobić, żeby kupić lek, którego nie ma w aptece.

Naczelna Rada Aptekarska przekazała Ministerstwu Zdrowia listę 180 leków, których faktycznie brakuje w aptekach. Wśród nich są znane leki na choroby tarczycy (m.in. Euthyrox, Jodid), przeciwzakrzepowe (m.in. Clexane, Acenocumarol, Pradaxa), na cukrzycę (m.in. Metformax, Glucophage, Glucobay), na nadciśnienie (m.in. Accupro, Bespres, Lotensin, Telmisartan, Tenox). A także leki przeciwpadaczkowe, przeciwmigrenowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwastmatyczne.

Zobacz takżeEuthyrox, Clexane, Metformax i wiele innych. Jest lista leków, których zabraknie po 15 lipca 

Jeśli leku nie ma w aptece, przeważnie można skorzystać z zamiennika. Zdarza się jednak, że zamiennika nie ma, wszystkie dostępne na rynku zamienniki powodują u danego pacjenta niekorzystne skutki uboczne, dostępne są wyłącznie droższe wersje danego produktu leczniczego albo również są problemy z ich dostępnością. Pacjent dochodzi do ściany, irytacja rośnie, pojawia się widmo przerwania ciągłości terapii. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane serwisy farmaceutyczne.

Dostępność leku sprawdzić można m.in. na stronach:

  • ktomalek.pl,
  • gdziepolek.pl.

Ważne, że serwisy te udostępniają możliwość rezerwacji leku. Koniecznie trzeba poczekać na potwierdzenie rezerwacji mailem lub SMS-em.

W poniedziałek 15 lipca 2019 r. rusza też specjalna infolinia dla pacjentów, którzy nie mogą kupić swojego leku. Pod bezpłatnym numerem: 800 190 590 będzie można otrzymać informacje m.in. o stanie magazynowym leku, odpowiedź na pytanie, gdzie kupić lek, którego aktualnie brakuje oraz jaka jest dostępność zamienników. Informacji udzielą pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. 

Dowiedz się więcejKryzys na rynku farmaceutycznym. Rusza infolinia dla pacjentów 

Pan Tabletka, mgr farm. Marcin Korczyk, radzi też, żeby w przypadku braku leku w aptece szczerze porozmawiać ze swoim farmaceutą. Pytanie, które powinno paść, to przede wszystkim: Jak radziłbyś mi zdobyć to lekarstwo?

Źródło: gov.plpantabletka.pl