Zamknij

E-recepta (elektroniczna recepta) - kompendium wiedzy

08.10.2019 11:19

E-recepta (elektroniczna recepta) obowiązuje od 8 stycznia 2020 roku. Jak działa e-recepta? Jak zrealizować e-receptę? Jak długo jest ważna e-recepta? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w poradniku Ministerstwa Zdrowia.

e-recepta
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało poradnik "Jak działa e-recepta". Poradnik dedykowany jest pracownikom medycznym i farmaceutom, ale pacjent również znajdzie w nim ważne informacje. Sprawdź, jakie są najważniejsze ustalenia.

Jak mogę zrealizować e-receptę?

Pacjent wychodząc z gabinetu lekarskiego otrzymuje:

  1. SMS z czterocyfrowym kodem dostępu - pacjent podaje w aptece kod wraz ze swoim numerem PESEL.
  2. E-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF - pacjent udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF (albo 4-cyfrowy kod dostępu z pliku PDF wraz z numerem PESEL). Pacjent może też udostępnić informację o e-recepcie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel.
  3. Wydruk informacyjny o wystawionej e-recepcie - wydrukowany dokument lekarz przekazuje pacjentowi (nie trzeba podpisywać wydruku ani stawiać pieczątek). Farmaceuta sczytuje dane z wydruku i zwraca go pacjentowi.

Farmaceuta realizuje e-receptę, a zmianę statusu zapisuje w systemie, dzięki czemu e-recepta nie może być zrealizowana w innej aptece.

Jak długo jest ważna e-recepta?

E-recepta ważna jest 365 dni, z wyjątkiem e-recepty na:

  • antybiotyk - 7 dni,
  • lek odurzający i psychotropowy - 30 dni ,
  • preparat immunologiczny - 120 dni.

Czy e-recepta, która zawiera błędy może zostać zrealizowana?

Jeśli dane są nieczytelne, błędne lub niezgodne z art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, recepta może być zrealizowana pod pewnymi warunkami, m.in.:

Jeśli wątpliwość dotyczy postaci produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego - "osoba wydająca określa tę postać na podstawie posiadanej wiedzy".

Gdy niejasność dotyczy dawki - "osoba wydająca przyjmuje, że jest to najmniejsza dawka dopuszczona do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

W przypadku wątpliwości, co do sposobu dawkowania - "osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach".

Jeśli niejasna jest ilość produktu - "osoba wydająca przyjmuje, że jest to jedno najmniejsze opakowanie".

Ile zapłacę za lek, jeśli odpłatność nie została określona?

Jeśli produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny występuje w wykazie w więcej niż jednej odpłatności i nie wpisano oznaczenia „X” albo „100%” - "osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za najwyższą odpłatnością dla tego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego określoną w wykazie".

Zobacz takżeRefundacja leków w pigułce. Co trzeba wiedzieć?

Czy mogę dostać receptę papierową?

Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą wystawiane tylko w postaci elektronicznej.

Wyjątkami są m.in:

  • recepta transgraniczna;
  • recepta na leki z importu docelowego;
  • sytuacja, w której lekarz nie ma dostępu do systemu informatycznego (np. wizyta domowa).

Ile leków mogę mieć na jednej e-recepcie?

Na jednej e-recepcie może być przepisany jeden lek. Natomiast istnieje możliwość wystawienia tzw. pakietu recept, obejmującego kilka e-recept.

Czy mogę dostać e-receptę z późniejszą datą realizacji?

Tak, na e-recepcie można zaznaczyć datę realizacji „od dnia”. Jeśli pole nie jest zaznaczone - "osoba wydająca przyjmuje, że wpisano znak X".

Najważniejsze informacje dotyczące e-recepty znaleźć można na stronie: pacjent.gov.pl. Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590.

Zobacz także

Źródło: gov.pl