Zamknij

To absolutne barbarzyństwo – tak wyrok TK ws. aborcji komentuje znany ginekolog

28.01.2021
Aktualizacja: 28.01.2021 17:25
Protesty ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. pandemii
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/ EAST NEWS

Odbieranie pacjentkom prawa do decydowania o terminacji ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka jest – dla dr. Macieja Sochy, ginekologa – absolutnym barbarzyństwem i najgorszą formą człowieczeństwa.

– Modlę się, i to dosłownie, o to, żeby nie trafiła się nam w najbliższym czasie żadna z pacjentek, która będzie wymagała tego zabiegu – tak o niemal całkowitym zakazie aborcji w Polsce powiedział w rozmowie z Radiem ZET dr Maciej Socha, kierownik katedry położnictwa Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. I dodał: – W sensie formuły prawnej mam wrażenie, że nie powinniśmy go wykonywać. Z drugiej strony mamy też ogromne wątpliwości dotyczące legalności funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

– Odbieranie prawa pacjentkom do decydowania o tym, co powinno się zrobić w takiej sytuacji, jest dla mnie absolutnym barbarzyństwem. Dla mnie to jest po prostu oburzające i to jest najgorsza forma człowieczeństwa – uważa dr Socha, komentując sytuację prawną, z jaką mamy do czynienia od dzisiaj. I dodaje: – Niewątpliwie prawie 100% pacjentek, które trafiały do mnie zgodnie z ustawą z 1993 roku to były pacjentki, u których występowała przesłanka, dotycząca ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka.

Reporter Radia ZET Maciej Bąk zapytał też dr Sochę, który pełni także funkcję szefa oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala świętego Wojciecha w Gdańsku, o słowa Marty Lempart, która powiedziała, że lekarze odmawiający wykonania aborcji zostaną w przyszłości pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

– Mimo mojego ogromnego wsparcia dla Strajku Kobiet, uważam, że to, co powiedziała, jest bardzo niesprawiedliwie. Zrzucanie winy na nas, lekarzy, jest zwyczajnie niesprawiedliwe. To nie my jako pracownicy ochrony zdrowia jesteśmy w tym momencie winni. Winny jest prawodawca – komentuje Maciej Socha.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł, że przerywanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z konstytucją.  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wraz z uzasadnieniem został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP w środę przed północą. Oznacza to, że prawnie zakazana została możliwość dokonania aborcji z powodu wad genetycznych płodu.

Publikacja wyroku spotkała się z protestami w całym kraju. Główny, koordynowany przez Strajk Kobiet, odbył się w Warszawie. Protestujący demonstrowali pod siedzibą TK oraz centralą PiS przy ul. Nowogrodzkiej.