Zamknij

Domowa Opieka Medyczna od MZ: darmowe pulsoksymetry i nie tylko

30.11.2020
Aktualizacja: 30.11.2020 12:47
Pulsoksymetr
fot. Shutterstock

Wielu Polaków zakażonych koronawirusem przechodzi zakażenie w domu. Osoby, u których objawy są łagodne, mogą być poddawane kwarantannie domowej. To właśnie dla nich Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowa Opieka Medyczna. Na czym on polega? Co to oznacza dla pacjentów? Wszystko, co trzeba wiedzieć o Domowej Opiece Medycznej.

Domowa Opieka Medyczna to program Ministerstwa Zdrowia, który ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, którzy przebywają w domowej kwarantannie. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych pacjentów.

Wypożycz pulsoksymetr i badaj się w domu

Pulsoksymetry będą za darmo wypożyczane pacjentom, którzy będą regularnie dokonywać pomiarów saturacji krwi w domu. Pacjenci muszą dodatkowo zainstalować na telefonach aplikacji PulsoCare, gdzie będą zapisywane wyniki rejestrowane wcześniej przez pulsoksymetry. Pulsoksymetry łączą się przez system Bluetooth z telefonem komórkowym i automatycznie zapisują wyniki z pomiarów.

Dane z aplikacji będą wysyłane do Centrum Kontaktu, gdzie lekarze i konsultanci stale monitorują stan zdrowia pacjentów.

W sytuacjach niepokojących pacjent będzie mógł uzyskać teleporadę lub zostanie do niego wezwane pogotowie.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Pulsoksymetr zakłada się na palec u ręki, czasami na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek.

Kiedy sytuacja jest niepokojąca? Gdy saturacja krwi, czyli nasycenie krwi tlenem spada, to może świadczyć o niedotlenieniu. Niska saturacja krwi wskazuje na niewydolność oddechową. 

Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.

Jak wykonywać pomiary pulsoksymetrem?

  1. Pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku.
  2. Przed wykonaniem pomiarów umyj ręce.
  3. Pomiary wykonuj w pozycji siedzącej.
  4. Podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci.

Dla kogo Domowa Opieka Medyczna?

Pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat, są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.

Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik na koronawirusa.

Adam Niedzielski

Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat, wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:

  • wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
  • kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gov.pl