Zamknij

Dlaczego studenci farmacji nie chcą pracować w aptekach? Badanie

19.05.2022 10:56

Aż 61 procent studentów farmacji myśli o karierze w firmie farmaceutycznej. Ci, którzy chcą pracować w aptece, to zaledwie niewielki ułamek przyszłych farmaceutów. Skąd takie liczby i jak komentują je eksperci?

Jaką ścieżkę zawodową wybierają studenci farmacji?
fot. Shutterstock

W ramach ósmej już edycji programu „Recepta na Sukces” organizowanego przez Gedeon Richter, odbył się inaugurujący warsztat na temat ścieżek kariery zawodowej dla studentów farmacji. W tym roku przewidziane są kolejne warsztaty prowadzone przez farmaceutów – praktyków, którzy wybrali różne ścieżki zawodowe. Przeprowadzono również ważne badanie, w którym wzięło udział 491. studentów farmacji. Zapytano ich między innymi o plany na przyszłość.

Studenci farmacji wolą pracować w firmach farmaceutycznych niż aptekach

Pracę w dużych firmach farmaceutycznych wybiera ponad połowa badanych (61 procent). Wielu studentów, na etapie nauki nie przywiązuje wagi do planów na przyszłość. Dlaczego tak wielu studentów nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała ich praca?

Jak mówi dr n. farm. Piotr Merks, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji – studenci farmacji nie mają wystarczającej liczby zajęć czy mentoringu, które pokazałyby im różne możliwości pracy po ukończeniu studiów. Oczywiście, są osoby, które same aktywnie poszukują ścieżki rozwoju, działając w organizacjach studenckich, wykorzystując możliwość udziału w wymianie zagranicznej. Warto pamiętać, że są też studenci, którzy w tych aktywnościach nie uczestniczą. Nie każdy ma taki sam temperament i możliwości, co nie oznacza, że nie może rozwijać się na różnych polach zawodowych. Tym bardziej uczelnie powinny ułatwiać i wskazywać kierunki rozwoju – podkreśla.

Problem w wyborze pracy po studiach może też wynikać z ograniczonego wyboru staży zawodowych, co potwierdza 70 procent badanych. Ponad połowa ankietowanych bierze udział w nieobowiązkowych stażach w firmach farmaceutycznych, a do aptek trafia zaledwie 7 procent studentów.

– Ścieżek zawodowych w farmacji jest wiele, warto z nich korzystać, by finalnie znaleźć się w wymarzonym miejscu i roli. Wciąż istnieją niezaspokojone potrzeby tj. brak wystarczającej ilości staży zawodowych. Ci młodzi ludzie chcą w nich uczestniczyć, a naszą rolą i odpowiedzialnością jest pomóc im w ich odnalezieniu i realizacji zawodowej – tłumaczy dr Piotr Merks.

Teorie należy połączyć z praktyką

Jak wynika z badania, ilość spotkań związanych z doradztwem zawodowym organizowanych w toku studiów przez uczelnie nie jest wystarczająca, na co zwróciło uwagę aż 83 proc. ankietowanych.

­– Studenci pragną spotkań z osobami, które pracują po stronie firm farmaceutycznych, dlatego staramy się angażować w organizację takich wydarzeń. To doskonała okazja do rozmowy na żywo, poznania specyfiki działalności firmy, tego, jacy specjaliści są aktualnie najbardziej pożądani. To okazja do zawiązania kontaktów, co często skutkuje rozpoczęciem kariery zawodowej. W ramach VIII edycji Recepty na Sukces realizujemy w tym roku streamingi z ekspertami z rynku i pracownikami naszej firmy w formie dyskusji i warsztatów. Gedeon Richter Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, prowadzi takie działania, by zainspirować i dawać praktyczne wskazówki kreowania kariery. Współpraca z tymi młodymi, zdolnymi ludźmi daje nam wszystkim ogromną satysfakcję ­– mówi Joanna Galińska-Zienkiewicz – Senior HR Bussines Partner w Gedeon Richter Polska.

Studiowanie farmacji pomaga zdobyć rozległą wiedzę teoretyczną, jednak same zajęcia nie wystarczą, by przyswoić umiejętności cenne dla pracodawców. Dlatego tak ważne jest odbywanie staży w czasie studiów. Kompetencje miękkie i wiedza teoretyczna powinny się uzupełniać. Szczególnie ważne są umiejętności współpracy w zespole, zarządzania ludźmi i projektami, a także umiejętności komunikacyjne. To właśnie doświadczenia zdobyte podczas studiów wpływają na wyobrażenie pracy, jaką będą wykonywać studenci, dlatego potrzeba więcej staży dla przyszłych farmaceutów, na co zwracają uwagę eksperci.

Źródło: Gedeon Richter