Bezpłatne leki dla seniorów

Monika Piorun
12.06.2016 13:06
Bezpłatne leki dla seniorów
fot. Od 1 września osoby po 75. roku życia będą mieć bezpłatny dostęp do farmaceutyków z listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Od 1 września osoby po 75. roku życia będą mieć bezpłatny dostęp do farmaceutyków z listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Wchodząca w życie 12 czerwca 2016 nowela ustawy umożliwia osobom starszym tańszy lub całkowicie darmowy zakup niektórych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, stosowanych w terapiach wspomagających leczenie niektórych chorób. Na razie nie ma informacji o tym, które konkretnie środki zostaną włączone na listę, ponieważ na ich sprecyzowanie urzędnicy mają czas do początku września.

Za darmo za pesel

Farmaceutyki będą mogły być wypisywane na receptę zarówno przez lekarzy, jak i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Ze względu na to, że w naszym społeczeństwie ilość osób w podeszłym wieku stale się zwiększa i stanowi coraz wyższy procent ogółu ludności, w budżecie państwa założono stopniowy wzrost wydatków na sponsorowanie leków osobom po 75. roku życia, bez względu na ich sytuację materialną.

Podczas wizyty u specjalisty seniorom darmowe leki będą przepisywane na podstawie numeru pesel.

Ministerstwo podkreśla, że nikomu nie zależy na utrudnianiu ani pracy lekarzy, ani funkcjonowania aptek, dlatego nie będzie nacisku na biurokrację i dodatkowe nadzorowania recept. Nie zostaną też wprowadzone żadne progi dochodowe dla osób korzystających z bezpłatnego dostępu do wybranych środków farmaceutycznych. Podstawowym wyznacznikiem umożliwiającym skorzystanie z darmowego leku będzie wyłącznie wiek pacjenta.

fot.pinterest.com

"S" jak senior

Urzędnicy planują jedynie stworzenie odrębnej kategorii "S", która na liście refundacyjnej oznaczałaby wszystkie wyroby medyczne przeznaczone dla seniorów, co miałoby wykluczyć lub znacznie ograniczyć ryzyko nadużyć w tej kwestii i uniemożliwić przepisywanie darmowych leków dla rodzin pacjentów posiadających to samo nazwisko, ale leczących się na choroby, których nie można zakwalifikować do kategorii przyporządkowanej osobom starszym.

W ciągu następnych 10 lat władze wydadzą na ten cel ponad 8 miliardów zł. Z tego względu określono specjalne limity umożliwiające skorygowanie obecności niektórych medykamentów na liście refundacyjnej, jeśli wydatki budżetu państwa, przewidziane w danym okresie na ten cel, przekroczą 25%.

W poprzednim, 2015 roku, wartość rynku farmaceutycznego w naszym kraju oszacowano na 30 miliardów zł, co sprawia, że Polacy plasują się na czele listy największych lekomanów w Europie. Choć największą popularnością wśród pacjentów cieszą się leki sprzedawane bez recepty, to właśnie one mogą okazać się szczególnie niebezpieczne w połączeniu ze środkami przepisywanymi przez lekarzy.

Starsi często nie informują podczas wizyt u specjalistów, że równocześnie przyjmują kilka różnych preparatów naraz, co może prowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, przyczyniających się do stanów zapalnych powodujących kolejne choroby.

(Przeczytaj: Dlaczego tabletki są gorsze niż wojny?)

Co sądzicie o refundowaniu seniorom leków, których spożycie w Polsce należy do najwyższych w Europie?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π