Darmowa opieka medyczna? Co się zmieni w przepisach w 2017?

Monika Piorun
03.01.2017 15:49
Darmowa opieka medyczna? Co się zmieni w przepisach w 2017?
fot. Darmowa opieka medyczna dla nieubezpieczonych? Co się zmieni w 2017?

Ministerstwo Zdrowia teoretycznie zafundowało pacjentom bezpłatny dostęp do lekarza, ale jeśli chcemy skorzystać z darmowej porady specjalisty a nie jesteśmy ubezpieczeni, to musimy... skłamać! Dlaczego?

Miało być wspaniale, ale wyszło jak zwykle - zamiast cieszyć się z możliwości darmowych wizyt u lekarza POZ, z których wedle nowych przepisów miały prawo korzystać osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego, trzeba kłamać, że jesteśmy ubezpieczeni. Jak to możliwe?

Zobacz także

Resort zdrowia przyznaje, że nowelizacja ustawy o świadczeniach w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, która wchodzi w życie 12 stycznia 2017 roku, nie wykluczyła obowiązku potwierdzania prawa do przysługujących nam usług.

Jeśli więc chcemy skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej, powinniśmy przedstawić dowód na to, że się nam należą. Jeżeli go nie mamy - lekarz karze nam zapłacić za wizytę. Można jednak z premedytacją skłamać, że posiadamy ubezpieczenie i wtedy nie musimy płacić za poradę specjalisty. Paranoja? Niekoniecznie.

Nie chcesz płacić za wizytę? Kłam, że jesteś ubezpieczony!

Urzędnicy wyjaśniają, że koszty weryfikowania uprawnień pacjentów do udzielania im świadczeń są dużo wyższe niż pomoc lekarska, z której skorzystają.

Lepiej zapobiegać chorobom lub leczyć je na wczesnym etapie niż obciążać całe społeczeństwo kosztami terapii lub rehabilitacji osób, które z powodu obawy przed koniecznością opłaty za wizytę u specjalisty zupełnie rezygnują z dbania o własne zdrowie.

W dłuższej perspektywie nikomu się to nie opłaca i prowadzi do niepotrzebnych absurdów. Zamiast ograniczyć ryzyko rozwoju poważnych chorób, które wymagają kosztownego leczenia, lepiej od razu im zapobiec.

Zobacz także

Osoby, które z różnych powodów nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, nie będą się już musiały obawiać wszczęcia procedury windykacyjnej przez NFZ, jeśli w stosownym terminie nie wypełniły wniosku lub nie figurują w bazie z powodu błędów w systemie.

Mimo że minister Radziwiłł przekonuje, że nikogo nie zachęca do kłamstwa, to jednak w świetle nowych przepisów teoretycznie najbardziej opłaca się potwierdzić, że jest się ubezpieczonym (nawet jeśli to nieprawda).

Sporo wątpliwości w tej kwestii ma jednak Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o interpretację zasad finansowania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dla osób nieubezpieczonych. Choć urzędnicy zapewniają, że nowe przepisy dotyczą przede wszystkim osób, którym należy się pomoc lekarska, ale nie zostali zgłoszeni do systemu (głównie studentów i młodych ludzi), to jednak według PPOZ nadal pozostaje wiele nieścisłości wartych szczegółowego wyjaśnienia.

Zagłosuj

Czy popierasz nowe przepisy dotyczące darmowej opieki medycznej dla nieubezpieczonych?

Liczba głosów:

__

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π