Zmiany w dostępie do opieki medycznej dla cudzoziemców w Wielkiej Brytanii

Monika Piorun
06.02.2017 18:43
Zmiany w dostępie do opieki medycznej dla cudzoziemców w Wielkiej Brytanii
fot. Zmiany w dostępie do opieki medycznej dla cudzoziemców w Wielkiej Brytanii

- Imigranci przebywający na Wyspach Brytyjskich od kwietnia będą musieli płacić za dostęp do świadczeń lekarskich, jeśli nie są pilnie potrzebne - ogłasza National Health Service.

Brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt przekonuje, że choć w razie zagrożenia życia pomoc medyczna nie zostanie nikomu odmówiona, to jednak szpitale będą musiały z góry określić stawki za leczenie pacjentów, którym nie przysługuje darmowa opieka

Nie mamy problemu z osobami z zagranicy, które przyjeżdżają do nas i korzystają z usług

naszych lekarzy. Jednak ich wkład musi być sprawiedliwy, podobny do tego, jaki ma brytyjski 

podatnik – podkreśla Jeremy Hunt zapowiadając zmiany w dostępie

do świadczeń medycznych dla cudzoziemców.

Zobacz także

Decyzja ma na celu zaoszczędzenie około 500 milionów funtów, które każdego roku przeznaczane są na obsługę pacjentów, którzy nie są rodowitymi Brytyjczykami.

Ze względu na to, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogli do tej pory liczyć na bezpłatną pomoc medyczną, informacja o zmianach, które miałyby ograniczyć prawa w tej kwestii dla cudzoziemców, wywołała skrajne emocje. 

Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy (BMA) przekonuje, że może to doprowadzić do chaosu w szpitalach, w wyniku którego ucierpią najsłabsze grupy społeczne - głównie migranci oraz bezdomni. Oburzeni są również opozycyjni politycy. Norman Lamb - z partii Liberalnych Demokratów ocenił te propozycje jako "zupełnie nieproporcjonalną reakcję na to, co stanowi dość niewielki problem".

Zmiany mogą istotnie wpłynąć na sytuację Polaków. Według danych Brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) obywatele naszego kraju stanowią największą grupę narodową bez brytyjskiego paszportu. Polki rodzą na Wyspach Brytyjskich najwięcej dzieci wśród wszystkich imigrantów - rocznie około 23 tys. maluchów.

Zagłosuj

Czy uważasz, że na cudzoziemców powinny zostać nałożone opłaty za dostęp do opieki medycznej w Wielkiej Brytanii?

Liczba głosów:

źródło: gov.uk

____

zdrowie.radiozet.pl/BBC/PAP/π