Raport: na co chorują pracownicy w Polsce?

28.09.2020 12:02
Choroby polskich pracowników
fot. Shutterstock

Nadwaga, wysoki cholesterol, uzależnienie od nikotyny, choroby cywilizacyjne - z tymi i z wieloma innymi problemami muszą zmagać się pracownicy w Polsce. Wyniki opublikowanego niedawno raportu są niepokojące. Okazuje się, że polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem, co przekłada się także na produktywność.  

Na co chorują pracownicy w Polsce? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć eksperci Medicover. Na potrzeby raportu ''Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020'' przeanalizowano przypadki chorobowe 347 000 pacjentów – pracowników firm z lat 2018-2019.  

Z badań wynika, że ponad połowa pracowników w Polsce ma nadwagę, a co piąty mężczyzna i co dziesiąta kobieta to osoby otyłe. Tylko 34 proc. pracowników i niemal dwukrotnie więcej pracownic (61 proc.) ma prawidłową masę ciała. Największe problemy mają pracownicy obojga płci po 65 roku życia, ale problem narasta zdecydowanie wcześniej, już po 40 roku życia. 

U prawie połowy pracowników stwierdzono także nieprawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego. Najgorsze wyniki mają osoby w wieku 50 – 59 lat. Jednocześnie co trzeci zatrudniony cierpi z powodu nieprawidłowego ciśnienia tętniczego i tu w najgorszej sytuacji są pracownicy w wieku 60 – 64 lat.

Z raportu wynika, że 14,5 proc. pracowników nałogowo pali papierosy, co zdaniem ekspertów jest przyczyną zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, udar mózgu i nowotworów złośliwych, takich jak: rak płuc i inne, a także choroby zakrzepowo-zatorowej; chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP (rozedma) i przewlekle zapalenie oskrzeli.

Nieobecność w pracy i częste zwolnienia

Z raportu przygotowanego przez Medicover wynika, że najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich (nie licząc ciąży), są ostre zakażenia dróg oddechowych, a także bóle pleców, urazy oraz reakcja na ciężki stres. 

Polski pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim średnio 11 dni w roku. Nie każdy jednak decyduje się na chorowanie w domu. Wielu pracowników w Polsce decyduje się przychodzić do pracy pomimo uciążliwych objawów choroby. To prezenteizm, czyli nieefektywna obecność, jest częstą przyczyną spadku efektywności pracowników.

ZOBACZ: Prezenteizm to praca kosztem zdrowia. Czym jest nieefektywna obecność?

Źródło: Medicover