Polskie apteki czeka chaos przez nowe przepisy GIF? Farmaceuci ostrzegają

Monika Piorun
28.08.2018 15:51
Apteka, farmaceuci, nowe przepisy GIF, farmacja, pacjent, leki
fot. Shutterstock

Utrata większości uprawnień, które obecnie przysługują technikom farmaceutycznym, może doprowadzić do tego, że funkcjonowanie aptek zostanie sparaliżowane. Nowe rozporządzenie GIF budzi wiele kontrowersji wśród farmaceutów.

Długie kolejki nie tylko do lekarzy, ale także w... aptekach!

Polscy pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość nie tylko w przypadku długich kolejek do lekarzy. Farmaceuci alarmują, że Główny Inspektorat Sanitarny planuje zmianę przepisów, która doprowadzi do chaosu w aptekach. Technikom farmaceutycznym ma zostać bowiem odebrane prawo do realizacji recept. Osoby, które nie będą miały stosownych uprawnień, nie będą mogły proponować pacjentom zamienników leków, ani radzić im, jakie dawki danego preparatu powinni przyjmować. Takie prawo będzie przysługiwało wyłącznie magistrom farmacji. Oznacza to, że młodzi aptekarze, którzy dopiero się kształcą, będą musieli zniknąć z aptek. 

Zdaniem Marzeny Napieracz z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek doprowadzi to do sporych problemów, na których ucierpią przede wszystkim pacjenci. Już dziś w każdej aptece brakuje statystycznie około 2 magistrów. Pomagają im technicy farmaceutyczni, którzy mimo mniejszych uprawnień dotąd mogli wydawać leki na receptę czy udzielać porad dotyczących zażywania leków itp. Farmaceuci przewidują, że wydłużą się przez to kolejki w aptekach a dostęp do niezbędnych dla chorych preparatów będzie utrudniony. Obecnie w polskich aptekach zatrudnionych jest około 30 tys. techników farmaceutycznych.

Zobacz także

Z aptek zniknie 30 tys. techników farmaceutycznych? Kontrowersyjne przepisy GIF

29 sierpnia technicy farmaceutyczni zaplanowali protest przeciwko zaplanowanym przez GIF zmianom w prawie. Młodzi ludzie chcą w tym celu masowo wysyłać pisma do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji.

Z kolei Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek zapowiedziała, że jeśli Ministerstwo Zdrowia nie spotka się z technikami farmaceutycznymi, to we wrześniu zostanie zorganizowany w Warszawie protest przeciwko zaproponowanym przez GIF zmianom w prawie. Resort zdrowia początkowo miał popierać stanowisko techników farmacji, ale mimo spotkań z młodymi aptekarzami, nie doszło do wycofania kontrowersyjnego zapisu z projektu nowego rozporządzenia.

Zrzut ekranu 2018-08-28 o 15.42.15
Zagłosuj

Czy technikom farmaceutycznym powinno się odebrać prawo do wydawania recept i informowania pacjentów o dawkach leków? Czy popierasz nowe przepisy GIF?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: money.pl/farmacja.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/π