Farmaceuta osobiście dostarczy niepełnosprawnym leki do domu? Zmiany w aptekach

Monika Piorun
11.09.2018 11:00
Farmaceuta dostarczy niepełnosprawnym leki, apteki, zmiany w prawie, sprzedaż wysyłkowa leków na receptę, Ministerstwo Zdrowia
fot. Shutterstock

Aptekarz przywiezie niepełnosprawnemu leki do domu i pobierze za to opłatę. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację, która ma zapewnić bezpieczeństwo takiej przesyłki – ustaliła „Rzeczpospolita”. Farmaceuci mają jednak co do tego pomysłu sporo wątpliwości i nie wyobrażają sobie, by prócz prowadzenia apteki musieli dodatkowo pełnić funkcję... kurierów!

Farmaceuta – kurierem? Nowe plany resortu zdrowia

Osoby niepełnosprawne będą mogły zamawiać leki na receptę przez internet, a apteki mają wysyłać im je pocztą. Taką możliwość ma zapewnić projekt nowelizacji ustawy o informacji w ochronie zdrowia. Po protestach Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) resort zdrowia zapowiedział zmianę przepisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków dla niepełnosprawnych.

Zapis o dowożeniu leków przez aptekarzy miałby zostać dołączony do nowelizacji ustawy Prawo specjalistyczne, jaką w czerwcu przekazało do konsultacji Ministerstwo Sprawiedliwości. Farmaceuci mieliby możliwość pobierania opłat za dostarczanie medykamentów pacjentom, którzy nie mogą się poruszać i samodzielnie odebrać potrzebne im leki.

Nowe plany nie wzbudziły pozytywnych reakcji NRA. Zdaniem aptekarzy planowane zmiany są sprzeczne z obecnym brzmieniem prawa farmaceutycznego, którego art. 103 zabrania wysyłkowej sprzedaży leków na receptę pod karą utraty zezwolenia na prowadzenie apteki. Kolejnym problemem jest pogodzenie obowiązków związanych z prowadzeniem apteki i roznoszeniem zamówionych leków pacjentom.

Oprócz pracy w aptece – roznoszenie leków niepełnosprawnym. Czy to ma sens? 

Jak wyjaśnia Mariusz Politowicz, członek NRA i właściciel apteki w Pleszewie:

Wątpię, by którykolwiek z farmaceutów znalazł czas na roznoszenie leków pacjentom, zwłaszcza że wielu z nich prowadzi jednoosobowe apteki, w których pracuje po 12 godzin. Przecież nie po to kształcimy farmaceutów na studiach równie drogich jak lekarskie, by robić z nich kurierów.

Jego zdaniem „wysyłkowa sprzedaż leków na receptę, bez względu na to, kto je dostarczy, będzie niszczyć polskie apteki”. Chodzi nie tylko o kwestie finansowe, ale także problemy dotyczące przechowywania leków. Wiele środków może zostać uszkodzonych pod wpływem niewłaściwej temperatury czy działania promieni słonecznych.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł, by farmaceuci dostarczali niepełnosprawnym leki?

Liczba głosów:

Czy niepełnosprawnych będzie stać na dodatkowe opłaty za dostarczanie im leków?

Problem z nowymi planami dotyczącymi dostarczania leków na receptę niepełnosprawnym mają także organizacje broniące praw pacjentów. Wiele z nich zwraca uwagę na to, że niepełnosprawnych nie będzie stać na dodatkowe opłaty dla kurierów. Finansowanie im takich usług byłoby znacznie bardziej opłacalne, gdyby zdecydowano się przy okazji dostarczać im więcej potrzebnych im produktów medycznych, np. pieluchomajtek lub innych niezbędnych im środków, które mogą rozprowadzać apteki.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Rzeczpospolita

_______

zdrowie.radiozet.pl/π