Zamknij

Aborcja w Argentynie. Przełomowa decyzja dla całej Ameryki Łacińskiej

31.12.2020
Aktualizacja: 31.12.2020 12:19
Aborcja w Argentynie: poznaj szczegóły tej decyzji
fot. Shutterstock

Aborcja w Argentynie jest już  możliwa.  30 grudnia 2020 r. zapadła decyzja o tym, że kobieta ma prawo do aborcji, bez ograniczeń, do 14. tygodnia ciąży. Argentyna jest obecnie największym państwem w Ameryce Południowej, w którym zalegalizowane jest przerywanie ciąży. Dowiedz się więcej.

 • Aborcja w Argentynie od 30 grudnia.2020 jest możliwa. To pierwszym duży kraj Ameryki Łacińskiej, który wprowadza takie regulacje. 
 • Decyzja argentyńskiego Senatu daje prawo do aborcji do 14. tygodnia ciąży.
 • Do tej pory szeroko rozwijała się aborcja podziemna. Dokonywano ponad 40 tysięcy nielegalnych aborcji rocznie. 

Senat Argentyny zaaprobował ustawę, legalizującą aborcję do 14. tygodnia ciąży, dzięki niej w Argentynie kobiety, które zdecydują się na usunięcie ciąży, będą ją mogły teraz zrobić legalnie i za darmo. Prawo przewiduje, że zabieg będzie refundowany w publicznych szpitalach.

Projekt legalizacji prawa aborcyjnego zgłoszono po raz pierwszy w 2018 roku. Następnie został przegłosowany w Izbie Deputowanych, ale wówczas nie zdobył większości w Senacie. Wybrany w 2019 nowy prezydent Argentyny Alberto Fernández uznał uchwalenie prawa w tej kwestii za jeden z priorytetów. 11 grudnia 2020 ustawa zyskała większość w Izbie Deputowanych, a 30 grudnia 2020 Senat ostatecznie przegłosował ustawę.

Legalizacja dostępu do aborcji jest uważana za sukces feministycznego ruchu społecznego „Ni una menos”, który od 2015 roku organizował protesty sprzeciwiające się przemocy wobec kobiet i domagające się legalizacji przerywania ciąży. 

Argentyna została w środę pierwszym dużym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował aborcję. Po nocnej debacie argentyński Senat przyjął ustawę 38 głosami "za" i 29 - "przeciw". Oznacza to prawo kobiet do swobodnego, i bezpłatnego, przerwania ciąży przez kobietę, bez podania powodów, do 14. tygodnia. W ten sposób pogrzebano obowiązujące od 1921 roku prawo, które uznawało aborcję (która nie wynikała z gwałtu lub zagrożenia życia matki) za przestępstwo. To przełom w dziejach kraju i całego kontynentu południowoamerykańskiego. 

Ustawę powinien jeszcze podpisać prezydent Alberto Fernandez, co jednak uważane jest za formalność. Debata w Senacie trwała od wtorku. Izba Deputowanych uchwaliła ustawę 11 grudnia. Za projektem było 131 posłów, przeciw - 117. W 2018 r. ustawa również przeszła przez izbę niższą parlamentu, ale wtedy została zablokowana przez Senat. Tym razem projekt złożył prezydent Fernandez, stając się pierwszą głową państwa w Argentynie, która zdecydowała się na taką zmianę prawa. Spośród państw Ameryki Łacińskiej wcześniej prawo do aborcji przyjęły Urugwaj, Kuba i Gujana.

To, że aborcja była w Argentynie zakazana, nie oznaczało, że kobiety nie usuwały ciąży. – Ponad 40 tysięcy nielegalnych aborcji rocznie, w ich wyniku umierało kilkadziesiąt kobiet. Bardzo często te zabiegi są dokonywane w jakichś koszmarnych warunkach – opowiadał Artur Domosławski.

Przyczyną wybuchu protestów była bulwersująca historia dwóch dziewczynek w wieku 11 i 12 lat, którym odmówiono aborcji wskutek gwałtu. Jedną z dziewczynek zgwałcił 60-letni partner babci. Niestety, szpital zignorował prośby dziewczynki i wbrew jej woli podtrzymywał ciążę. Co gorsza, ówczesny minister zdrowia wpuścił do szpitala działaczy antyaborcyjnych, przebranych za lekarzy, którzy groźbami nakłaniali do urodzenia dziecka. W tym przypadku aborcja byłaby legalna, zgodna z ówcześnie obowiązującym prawem.

Należy jednakże podkreślić, że w Ameryce Łacińskiej wciąż są państwa, takie jak Gwatemala, gdzie kobieta nawet za poronienie idzie do więzienia. Liczba kobiet, które decydują się na aborcję, z roku na rok spada w wielu krajach. Może to być efekt lepszego dostępu do antykoncepcji oraz edukacji seksualnej. Przypomnijmy - Polska pozostaje, jedynym obok Malty, państwem w Unii Europejskiej, w którym dostęp do aborcji jest prawie niemożliwy lub całkowicie zakazany.

Gdzie aborcja jest wciąż zakazana?

 • Polska
 • Watykan
 • San Marino
 • Malta
 • Monako
 • Andora
 • Liechtenstein

Państwa, w których nie dopuszcza się możliwości odmowy wykonania aborcji.

 • Czechy
 • Bułgaria
 • Finlandia
 • Szwecja
 • Islandia