Chorzy na pęcherzowe oddzielanie naskórka dostaną darmowe opatrunki

Monika Piorun
13.01.2017 11:34
Chorzy na pęcherzowe oddzielanie naskórka dostaną darmowe opatrunki

Po fali protestów po 700-procentowej podwyżce cen opatrunków dla pacjentów cierpiących na Epidermolysis Bullosa (EB) Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przekazaniu jednorazowo 2 tys. sztuk bezpłatnych egzemplarzy najbardziej potrzebującym. Od marca specjalistyczne bandaże mają być tańsze a w przyszłości - darmowe.

Pęcherzowe oddzielanie naskórka (Epidermolysis bullosa) to niezwykle bolesna choroba atakująca najczęściej dzieci. Powoduje trudno gojące się rany i pęcherze, które doprowadzają do tego, że skóra nadmiernie się łuszczy a jej odpadające płaty pozostawiają otwarte rany.

Zobacz także

Nawet najłagodniejszy dotyk może sprawiać małym pacjentom ogromne cierpienie. Normalne funkcjonowanie umożliwiają maluchom tylko specjalistyczne opatrunki stanowiące jedyną ochronę przed bodźcami zewnętrznymi.

Niestety nowa lista refundacyjna spowodowała, że za opatrunki typu Mepilex, które wcześniej kosztowały do 250 zł, zgodnie z nowymi przepisami trzeba zapłacić nawet 3,5 tys. zł, ze względu na ogromny wzrost cen hurtowych.

Stowarzyszenia pacjentów pod hasłem "Nie krzywdź motylków" od momentu pojawienia się informacji o horrendalnych podwyżkach zbierały podpisy pod protestem przeciwko ich wprowadzeniu. Osoby chore na pęcherzowe oddzielanie naskórka - potocznie zwane "motylkami", dzięki staraniom Przemysława Sobieszczuka, który od urodzenia cierpi na EB, do tej pory korzystały z opatrunków refundowanych w całości.

sobieszczuk
fot. Gala "Lodołamacz roku", fot. Bartosz Krupa East News

Kilka lat temu panu Przemysławowi we współpracy z innymi chorymi udało się doprowadzić do tego, że specjalistyczne bandaże były dostępne nieodpłatnie dla wszystkich pacjentów. Między innymi za te zasługi został nawet uhonorowany tytułem "Lodołamacz roku", przyznawanym przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz także

Po fali oburzenia pacjentów Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jednorazowym przekazaniu 2 tys. sztuk opatrunków typu Mepilex Transfer chorym, którzy najbardziej ich potrzebują. Jest to jednak tylko rozwiązanie tymczasowe.

Do 20 stycznia mają zostać zakończone prace nad wprowadzeniem nowego podziału grup limitowych i propagowanej przez stowarzyszenia pacjentów odrębnej grupy refundacyjnej, gwarantującej bezpłatny dostęp do opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka. Od marca ceny specjalistycznych bandaży mają być niższe a w przyszłości darmowe.

Zagłosuj

Czy chorzy na pęcherzowe zapalenie naskórka powinni mieć dostęp do bezpłatnych opatrunków?

Liczba głosów:

bandaż
fot. Wojtek Laski/East News

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π