Kogo dotyczy obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna z powodu koronawirusa?

07.04.2020
Aktualizacja: 07.04.2020 14:25
14-dniowa kwarantanna
fot. Shutterstock

Nie każdego człowieka w Polsce obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Większość osób musi przestrzegać zasad dystansu społecznego, ale wcale nie musi przebywać dwóch tygodni pod nadzorem. Kogo zatem dotyczy 14-dniowa kwarantanna? Przykładów jest kilka.

Kwarantanna 14-dniowa to trwająca dwa tygodnie izolacja osób zdrowych, które miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Osoby poddane 14-dniowej kwarantannie nie mogą opuszczać domu i nikogo w nim przyjmować. Nie można chodzić do pracy, odwiedzać rodziny, znajomych, robić zakupów. Obecność sprawdzana jest regularnie przez służby mundurowe. Za opuszczenie wyznaczonego miejsca pobytu grożą surowe kary - nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

14-dniowa kwarantanna dotyczy osób, które:

  • wracają z zagranicy;
  • przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego bądź na terytorium RP;
  • mieszkają z osobą, która będzie kierowana na kwarantannę;
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi koronawirusem).

Kiedy kończy się 14-dniowa kwarantanna?

Warto wiedzieć, że u osób, które wróciły do kraju czas kwarantanny zaczyna naliczać się od dnia następnego, czyli 14 dni licząc od następnego dnia po powrocie do Polski. O rozpoczęciu i zakończeniu kwarantanny informuje straż graniczna w momencie przekroczenia granicy. 

W przypadku osób, które nie wyjeżdżały, ale miały lub mogły mieć styczność z zakażonymi, o nałożeniu kwarantanny i dacie jej zakończenia decyduje sanepid.

W obu przypadkach po dacie zakończenia kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, automatycznie można wrócić do pracy, można też opuszczać miejsce zamieszkania, ale stosując obowiązujące zasady i restrykcje związane z dystansem społecznym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pacjent.gov.pl