Zamknij

Oparzenia: stopnie oparzeń, leczenie i rodzaje

09.04.2018
Aktualizacja: 07.11.2022 09:49

Oparzenia to nic innego jak uszkodzenie skóry i w niektórych przypadkach też tkanek osadzonych głębiej. Leczenie oparzeń jest uzależnione od ich stopnia, wielkości uszkodzonej, poparzonej skór, a także od okoliczności wypadku.

Na obrazku widać poparzoną kobiecą dłoń.
fot. Shutterstock
 1. Oparzenia: rodzaje oparzeń
 2. Oparzenia: stopnie oparzeń
 3. Oparzenia: pierwsza pomoc i leczenie

Oparzenie 1 i 2 stopnia można leczyć w warunkach domowych, oparzenia 3 i 4 stopnia wymagają hospitalizacji. Oparzenia mogą powstać na skutek rozlania gorącej wody, zbyt długiego przebywania na słońcu, a także w trakcie pożaru. Wyróżniamy 4 stopnie oparzenia i kilka rodzajów oparzeń - od tego głównie uzależnione jest leczenie.

Oparzenia: rodzaje oparzeń

Wyróżniamy kilka rodzajów oparzeń:

 • Oparzenia termiczne - ten rodzaj powstaje w wyniki działania ciepła na skórę. Do tego rodzaju oparzeń zaliczamy np. oblanie się wrzątkiem, gorącym olejem, zetknięciem się skóry z ogniem lub parą wodną.
 • Oparzenia chemiczne - są spowodowane działaniem środków chemicznych o silnym, żrącym działaniu. Zazwyczaj są to: kwasy, ługi oraz sole metali ciężkich. W zależności od substancji, która wywołała oparzenie reakcja może być wczesna lub opóźniona. Oparzenie chemiczne wywołują zmiany na skórze i błonie śluzowej, które mogą przypominać skutki oparzenia cieplnego, zgodnie z klasyfikacją oparzenia 2 stopnia.
 • Oparzenia elektryczne - oparzenie jest spowodowane przepływem prądu elektrycznego przez ludzkie ciało, czyli tzw. porażenie prądem. Najczęściej prąd pochodzi z instalacji domowej lub przemysłowej, znacznie rzadziej jest to piorun.
 • Oparzenie radiacyjne - są następstwem oddziaływania promieniowania radioaktywnego i promieniowania słonecznego.

Oparzenia: stopnie oparzeń

Wyróżniamy 4 stopnie oparzeń:

 • Oparzenia 1 stopnia - charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry w miejscu oparzenia, obrzękiem oraz pieczeniem. Obejmuję naskórek oraz część skóry właściwej. Do oparzenia 1 stopnia zazwyczaj dochodzi m. in. po kontakcie z gorącą wodą, zbyt długiego opalania lub przez działanie pary wodnej. Ten stopień oparzenia można leczyć w warunkach domowych. Nie pozostawia blizn.
 • Oparzenie 2 stopnia - oprócz naskórka oparzenie 2 stopnia zajmuję także pełną grubość skóry właściwej. Oprócz zaczerwienienia na skórze pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym oraz silny ból. Zazwyczaj do oparzenia 2 stopnia dochodzi m. in. podczas wylania wrzątku na skórę. To oparzenie pozostawia blizny.
 • Oparzenie 3 stopnia - w tym stopniu oparzenia dochodzi do martwicy, czyli uszkodzenia pełnej grubości skóry wraz z tkanką głęboką, w niektórych przypadkach nawet z kością. Skóra jest sucha i bardzo twarda i może przybierać kolory, takie jak: białoszary lub biały. Przy 3 stopniu oparzenia skóra goi się bardzo długo. Zazwyczaj wymagany jest przeszczep. Do tego stopnia oparzenia dochodzi np. w trakcie długiego zetknięcia skóry z ogniem. Oparzenie pozostawia blizny.
 • Oparzenie 4 stopnia - martwica postępuje i obejmuję swoim zasięgiem wszystkie tkanki aż do kości. Dochodzi do tzw. całkowitego zwęglenia tkanek

Oparzenia: pierwsza pomoc i leczenie

Oparzenia 1 i 2 można leczyć w domu, ważne, aby na początku, oparzonej miejsca odpowiednio schłodzić, następnie wysuszyć i nałożyć opatrunki. Aby poparzona skóra szybciej się goiła można zastosować domowe sposoby na leczenie oparzeń, lub użyć preparatów do tego przeznaczonych. Do szybkiego gojenia ran są specjalne maści, które dodatkowo chronią przed zakażeniem.

W przypadku oparzeń 3 i 4 stopnia konieczna jest hospitalizacja, podczas której lekarze specjaliści odpowiednio nawadniają organizm i ewentualnie leczą wstrząsy. Wszelkie inne zabiegi są uzależnione od stanu pacjenta, od rodzaju oparzenia i powierzchni oparzonego ciała. Jeśli podczas wypadku oprócz oparzenia poszkodowany wdychał dwutlenek węgla, konieczne jest oddychanie przez maskę. Czasami pacjent wymaga intubacji i wspomagane jest jego oddychanie. W ciężkich przypadkach pacjent potrzebuję operacji lub nawet kilku w celu usunięcia tkanek martwiczych.