Koronawirus: toksyczne płyny do dezynfekcji rąk. Lista się wydłuża

29.07.2020 09:56
Koronawirus: szkodliwe płyny do dezynfekcji rąk. Lista się wydłuża
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozszerzyła listę  produktów do dezynfekcji rąk zagrażającym życiu. W ich składzie znajduje się metanol, niebezpieczna forma alkoholu, która może zatruwać ludzi przez skórę. Sprawdź, które płyny dezynfekujące są toksyczne. 

  • Na rynek trafiło wiele niebezpiecznych środków dezynfekujących dłonie. Ostrzega przed nimi Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)
  • FDA ostrzega przed użyciem ponad 75 różnych produktów do dezynfekcji rąk, ponieważ zawierają one metanol.

Wiele nowych firm sprzedaje produkty do dezynfekcji rąk ze względu na zwiększony popyt napędzany obawami o zarażenie się koronawirusem. W poniedziałek Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała o tym, że wiele firm w swoich produktach używa niebezpiecznych alkoholi. 

– Brak natychmiastowego wycofania przez producentów wszystkich potencjalnie dotkniętych produktów naraża konsumentów na zatrucie metanolem – czytamy w oświadczeniu FDA. Agencja ostrzega przed użyciem ponad 75 różnych produktów do dezynfekcji rąk, w każdym z nich znajduje się metanol. 

Przeczytaj: Żele do dezynfekcji rąk zawierają toksyczny składnik. Ślepota to jeden ze skutków ubocznych

Agencja rozpoczęła konkretne działania, m.in. do meksykańskiej firmy farmaceutycznej Eskbiochem SA de CV wysłano pismo ostrzegawcze za dystrybucję produktu z niezadeklarowanym metanolem, niezatwierdzone oświadczenia – w tym niepoprawne stwierdzenie zatwierdzenia przez FDA – i niewłaściwe praktyki produkcyjne.  

– Konsumenci muszą również zwracać uwagę na to, jakich środków do dezynfekcji rąk używają, a dla ich zdrowia i bezpieczeństwa prosimy konsumentów do natychmiastowego zaprzestania używania wszystkich środków do dezynfekcji rąk z listy niebezpiecznych produktów do dezynfekcji rąk – przekazał w oficjalnym komunikacie dr Stephen Hahn, komisarz FDA.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni potencjalnym poważnym ryzykiem związanym z alkoholowymi środkami do dezynfekcji rąk zawierającymi metanol. Produkcja, import i dystrybucja toksycznych środków do dezynfekcji rąk stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa i nie będzie tolerowana. FDA podejmie dodatkowe działania w razie potrzeby i będzie nadal dostarczać najnowsze informacje na ten temat dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów – dodał.

Narażenie na metanol może skutkować nudnościami, wymiotami, bólami głowy, niewyraźnym widzeniem, trwałą ślepotą, drgawkami, śpiączką, trwałym uszkodzeniem układu nerwowego lub śmiercią. Konsumenci, którzy mieli kontakt ze środkami zawierający metanol i u których występują objawy, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza w celu potencjalnego odwrócenia toksycznych skutków zatrucia.

W większości przypadków metanol nie pojawia się na etykiecie produktu. Nie jest on dopuszczalnym składnikiem żadnego leku, w tym środka do dezynfekcji rąk, nawet jeśli metanol jest wymieniony jako składnik na etykiecie produktu.

– Co ważne, FDA apeluje do konsumentów, aby nie używali żadnych produktów do dezynfekcji rąk od poszczególnych producentów na liście, nawet jeśli produktu lub określonego numeru partii nie ma na liście, ponieważ niektórzy producenci wycofują tylko niektóre – ale nie wszystkie –  produkty odkażające – dodał komisarz FDA.

Źródło: CNN Health