Zamknij

Żele do dezynfekcji rąk zawierają toksyczny składnik. Ślepota to jeden ze skutków ubocznych

21.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:42

Od momentu pandemii żele do dezynfekcji rąk stały się podstawową ochroną przed zarażeniem się COVID-19. Okazało się, że stosowanie ich może zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) niedawno poinformowała o niebezpiecznym działaniu metanolu, który występuje w składzie antybakteryjnych żeli. Cześć z nich jest dostępna na polskim rynku. Koniecznie sprawdź szczegóły ostrzeżenia.

Żele do dezynfekcji rąk zawierają toksyczny składnik. Ślepota to jeden ze skutków ubocznych
fot. ---
  • Metanol zawarty w żelach antybakteryjnych może doprowadzić do ślepoty i śpiączki. Ostrzega Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
  • Metanol nie jest dopuszczalnym składnikiem aktywnym w środkach do dezynfekcji rąk i nie wolno go stosować ze względu na jego toksyczne działanie. Mimo to znalazł się  w 69 produktach.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) na swojej stronie poinformowała o gwałtownym wzroście ilości płynów do dezynfekcji rąk,  zanieczyszczonych metanolem. Po przetestowaniu kilkadziesiąt marek okazało się, że producenci nie wykazali tej substancji w składzie, a mimo to wiele ją zawierało.

Metanol nie jest dopuszczalnym składnikiem aktywnym w środkach do dezynfekcji rąk i nie wolno go stosować ze względu na jego toksyczne działanie. To substancja, która  po wchłonięciu przez skórę lub połknięciu, może powodować nudności, wymioty, ból głowy, niewyraźne widzenie, trwałą ślepotę, drgawki, śpiączkę, trwałe uszkodzenie układu nerwowego lub śmierć.

Wszystkie osoby używające tych produktów do rąk są narażone na zatrucie, ale w grupie największego ryzyka są małe dzieci, które być może przypadkowo wkładały ręce do buzi po dezynfekcji. 

FDA umieściła na swojej stronie również listę 69 produktów przeznaczonych do higieny rąk, których stosowania odradza. Większość została wyprodukowana w Meksyku.

loader

Niebezpieczne działanie płynów do dezynfekcji rąk

Metanol jest groźny również wtedy, gdy preparat stosuje się zgodnie z zaleceniem, dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie nudności, zawrotów głowy i problemów z widzeniem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Na stronie można przeczytać kilka innych ostrzeżeń, które mogą uchronić przed poważnym zatruciem. FDA przypomina o:

  • częstym i dokładnym myciem rąk wodą z myłem przez co najmniej 20 sekund, zwłaszcza po wyjściu do łazienki; przed jedzeniem; oraz po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa;
  • stosowaniu środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% etanolu;
  • niespożywaniu jakiegokolwiek środka odkażającego do rąk;
  • zachowaniu czujności w wyborze środków dezynfekujących.

Agencja zachęca również do przesyłania zgłoszeń w przypadku działań niepożądanych. Formularz znajduje się na stronie www.fda.gov.

Źródło: FDA

Zobacz też: Jak zrobić żel antybakteryjny (płyn dezynfekcyjny) w domu? Przepis polecany przez WHO