To może zabić twoje dziecko. Pielęgniarki pokazały szokujące zdjęcie

29.11.2019
Aktualizacja: 29.11.2019 11:37
Płuca dziecka, które zadławiło się orzeszkiem
fot. Facebook

Należy być bardzo ostrożnym przy podawaniu przekąsek małym dzieciom. Ich drogi oddechowe są wąskie i istnieje realna groźba zadławienia. Zobacz, jaki dramatyczny apel zamieściły na Facebooku pielęgniarki. 

"To jest obraz płuc małego dziecka, które zmarło z powodu uduszenia. Przyczyną był orzeszek ziemny. Orzeszki ziemne i inne orzechy są wielkości dróg oddechowych dziecka w wieku 4-5 lat, a więc ryzyko śmierci z powodu uduszenia nimi jest bardzo realne. Jednak można go uniknąć. NIE PODAWAJ MAŁYM DZIECIOM suszonych owoców, popcornu, orzechów, ani żadnej żywności o małym rozmiarze. Śmierci nie można cofnąć, ale można jej zapobiec. Proszę, udostępniajcie to". Taki apel ukazał się na fanpage'u pielęgniarek z CPD UNITS.

Zadławienie drobnymi pokarmami u dzieci jest dość powszechne i niestety może przebiegać w ciszy. Maluch nie może mówić ani wydawać z siebie żadnego dźwięku, ma problemy z oddychaniem, jego twarz może wydawać się blada lub może sinieć. Jeśli zobaczysz takie objawy, natychmiast udziel dziecku pierwszej pomocy.  Najpierw sprawdź jednak, czy ciało obce można wyjąć z buzi dziecka. Nie rób tego na siłę, jeśli nie można tego zrobić delikatnym ruchem. Zaniechaj tej czynności, bo możesz wepchnąć to ciało obce jeszcze głębiej.

  1. Pochyl dziecko ku przodowi i uderzaj 5 razy w plecy, pomiędzy łopatkami.
  2. Jeśli nie nastąpi poprawa, wykonaj uciśnięcia nadbrzusza. Stań z tyłu za dzieckiem, obejmij je rękoma, wstaw stopę pomiędzy nogi dziecka, oprzyj na biodrze. Jedną dłoń zaciśnij w pięść i połóż na nadbrzuszu dziecka (tj. pod mostkiem) i uciskaj w rytmie 1 uciśnięcie na 3 sekundy.
  3. Powtarzaj obie czynności naprzemiennie do momentu udrożnienia dróg oddechowych. Jeśli zobaczysz, że pomoc jest nieskuteczna lub dziecko straciło przytomność, natychmiast wezwij pogotowie. Liczą się minuty. Wykonuj dokładnie instrukcje, jakie otrzymasz od ratowników.

Na jakie przekąski należy uważać, by zminimalizować ryzyko zadławienia?

Na liście przekąsek, na które należy uważać, znajdują się:

  • suszone owoce,
  • orzeszki,
  • draże, małe cukierki itp.,
  • winogrona,
  • cząstki mandarynki,
  • popcorn,
  • drobne ciasteczka.

Pielęgniarki z CPD UNITS zamieściły również instrukcję, jak przygotować winogrono, by zminimalizować ryzyko zadławienia się nimi. Patrz poniżej:

Źródło: Facebook Nurse CPD UNITS